Pealinna õhk üha parem

Inno Tähismaa 29. märts 2001, 07:56

Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti juhtivspetsialisti Tarmo Pauklini sõnul on Tallinna õhu olukord muutunud aasta-aastalt järjest paremaks, teatas Raepress.

Eesti Keskkonnauuringute Keskuse eelmisel aastal läbi viidud uuringu põhjal on lämmastikdioksiidi ja vingugaasi osakaal õhus vähenenud. 'Trend on see, et saaste hulk õhus pidevalt väheneb, näiteks on see vingugaasi osas jõudnud juba alla 1 milligrammini kuupmeetri kohta,' ütles Pauklin.

Lämmastikdioksiidi ja vingugaasi tekitab põhiliselt transport, mis viimastel aastatel on tänu automootorite heitmetevabade tehnoloogiate ja kütuste kasutuselevõtmisega tunduvalt paremaks läinud. 'Kui 1996. aastal ületati linnas lubatud saaste taset 144 tunni jooksul, siis 2000. aastal registreeriti vaid 6 tundi,' märkis Pauklin.

Pauklini sõnul on õhu saastamine küllaltki suhteline. 'Kui näiteks Tallinnas saastavad trollid õhku vähem kui bussid, siis globaalselt asjale lähenedes paiskavad elektrit tootvad jaamad mitmeid kordi rohkem mürke kui Tallinna linn,' ütles Pauklin.

Tallinn hõlmab kogu Eesti saastest suhteliselt väikese osa, väga palju vabariigi saastest annavadki just Kirde-Eestis asuvad elektrijaamad. Seal ulatub paikne saaste isegi sadadesse tuhandetesse tonnidesse, kusjuures Tallinnas on paikne saaste vaid 5000 tonni mürki aastas.

Liiklusest tekkiva saaste sisaldus Tallinna õhus on pidevalt vähenenud ? kui 1996. aastal oli lämmastikdioksiidi keskmine kontsentratsioon 42 mikrogrammi kuupmeetri kohta, siis 2000. aastaks jõuti 32 mikrogrammini. Kütusest tekkiva vingugaasi osa õhus on vähenenud ligi 3 korda.

1999. aastal kehtestati Tallinnas uued saasteainete taseme piirväärtused, mis vastavad euronõuetele (võrreldes endiste normidega toimus muutus vähenemise suunas 2-3 korda). Tallinnas on vastavad seirejaamad paigutatud valikul, et õhusaastet mõõdetakse tiheda liiklusega kohtades, elurajoonis ja tööstuspiirkonnas. Mõõtmistulemuste põhjal koostatakse Tallinna õhu kohta igakuine raport.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing