Põllumajandustootjate liit näeb kõlvatu konkurentsi vohamist

03. aprill 2001, 17:38

Eestimaa Põllumajandustootjate Keskliidu büroo juhataja Tõnis Blanki sõnul saab rääkida suure osa imporditavate põllumajandustoodete puhul praegu kõlvatust konkurentsist või dumpinghinnast.

?Näiteks Euroopa Liidu tootjad saavad mitmesuguseid toetusi ligi 50% ulatuses toote hinnast, samas kui Eesti tootjad saavad riigilt toetusi 8% ulatuses tootehinnast. See teeb võimalikuks dumpinghindadega impordi Eestisse. Ka paljud väliskapitalile kuuluvad Eesti toiduainetetööstused kasutavad välismaist toorainet, mis omakorda piirab meie tootjate turgu,? ütles Blank.

Nii põllumajandusministeeriumi juhitav impordivastase kaitsemeetmete komisjon kui impordi dumpingut uurima hakkav konkurentsiamet saavad uurimismenetluse algatada, kui uuringutaotlust toetab üle poole vastava valdkonna siinsetest tootjatest. ?Ma arvan, et kui neli põllumajandustootjate esindusorganisatsiooni seljad kokku panevad, siis saame rohkem kui poole tootjate toetuse kokku,? ütles Blank.

Valitsus kiitis teisipäevasel istungil heaks põllumajandusministri Ivari Padari korralduse moodustada ministeeriumidevaheline siseturu kaitsemeetmete komisjon, kelle poolt läbi viidava juurdluse tulemusel saab Eesti riik põllumajandustoodete järsu impordi kasvu korral importi piirata kas täiendava maksustamise või koguni sisseveo keelustamise abil. Peagi on valitsusse oodata ka dumpinguvastast seadust, millega saab importijatelt nõuda hindu tasakaalustavat maksu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing