Valdade jõuga liitmise plaan kukkus läbi

05. aprill 2001, 08:10

2002. aasta sügisel on siseministeeriumi kavandatud 107 omavalitsuse asemel endiselt Eestis üle paarisaja linna ja valla, sest Reformierakond välistas eile üheselt valdade jõuga liitmise, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Välistame täielikult valdade sunniviisilise liitmise. Meie toetame vabatahtlikku liitumist ja mitte liitmist,? ütles Reformierakonna juhatuse liige Meelis Atonen. ?Reformide tegemine ei pea tähendama vägivalda ja verd.?

Atoneni sõnul on ka haldusterritoriaalset reformi ette valmistav siseminister Tarmo Loodus öelnud, et kohalike elanike arvamust tuleb küsida. Reformierakonna juhatuse otsuse kohaselt ei saa piire muuta ilma rahva mandaadita. Erakonna hinnangul on kavandatava ?reformi kasu elanikele selgelt defineerimata? ja siseministeeriumi väljapakutud ajakava ebareaalne.

?Juhatuse otsus oli täiesti üksmeelne, ka kõik kohal olnud ministrid toetasid seda. Ühtegi protesti ei tulnud,? kinnitas Atonen. Eesti Päevalehe andmetel on Reformierakonna esimees Siim Kallas olnud seni radikaalse haldusreformi pooldaja. Ilmselt soovis rahandusminister eile oma partei juhatuse enamusega solidaarne olla.

Reformierakonna vastuseis tähendab sisuliselt reformi läbikukkumist. Valdade jõuga ühendamiseks peab riigikogu koosseisu enamus kinnitama mitu seadust, mis pole aga ilma reformierakondlaste häälteta võimalik.

Siseminister Tarmo Loodus, kes 8. mail peab esitama valitsusele kinnitamiseks piiride muutmise kava, usub siiski reformi käivitamisse. ?Ma olen valitsuse, mitte Reformierakonna liige ja töötan valitsuse korralduse alusel, mis näeb ette, et 2002. aastal tulevad kohalike omavalitsuste valimised juba uutes piirides,? lausus Loodus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing