ÄP kutsub üles Baltimaade vahel passi- ja tollikontrolli kaotama

06. aprill 2001, 14:37

Aadu Luukas kutsus Balti majandusfoorumil üles moodustama Balti riikide majandusliitu. See on kolmekordselt kasulik idee enne Euroopa Liitu astumist või selle asemel.

Äripäeva esmaspäevase juhtkirja kohaselt tuleb majandusliidu esimese konkreetse sammuna tuleb kaotada Eesti, Läti ja Leedu vahel laus passi- ja tollikontroll. Põhjalik kontroll läbitakse ühte Balti riiki sisenedes, seespool on aga kontroll pisteline, nii nagu praegu Schengeni riikides.

Balti riikide koostöö ei edene enne, kui sõnadelt ei minda tegudele. Balti assambleed ja nõukogud on head jututoad, kuid sihipärase tegutsemiseni need millegipärast ei jõua. Passi- ja tollimise lauskontrolli kaotamine parandaks tunduvalt äriinimeste ja turistide liikumisvabadust, andes ühtlasi reaalses rahas mõõdetavat aja kokkuhoidu.

Passi- ja tollikontrolli praktilisel puudumisel on ka vastuargumendid. Näiteks salakaupa oleks lihtsam vedada: kolme kontrollpunkti läbimise asemel vaid üks. Ühte Balti riiki jõudnud, on edasine logistika sissekukkumise eest kaitstud.

Seepärast tulebki tihendada piiri vastu Poolat, kust laekub palju piraatkaupa, ja vastu Venemaad, mille kaudu liigub illegaalide põhimass. Eeskujuks peaks olema Schengeni riikide kogemus, et kasu kaalub võimaliku kahju üles.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing