Küsitlejad ootavad vastust surnud inimeselt

16. aprill 2001, 08:23

Neljandat aastat Tartus Raadi surnuaial puhkav naine saab endiselt Eesti konjunktuuriinstituudilt tarbijabaromeetri küsimustikke, mis ahvatlevad teda vastama ka väljaloositava vihmavarjuga, kirjutab Postimees.

Konjunktuuriinstituut põhjendab surnud naisele küsimustike saatmist viletsa rahvastikuregistriga, kus ligi pool andmetest on ebatäpsed.

Viimati tahtis konjunktuuriinstituut surnud naiselt hinnangut tema pere majanduslikule olukorrale kuu aega tagasi. Peale tarbijabaromeetri pidanuks naine vastama ka küsimustikule kanaliha tarbimise ja tarbijakaitse kohta.

1997. aasta oktoobris surnud naisele saabus konjunktuuriinstituudist järjekordne küsimustik kõigest mõni kuu pärast matuseid. Tol korral tütar helistas ning palus ema küsitletavate nimekirjast maha võtta. Sellest hoolimata saabub küsimustikke endises tempos.

Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing ütles, et inimesed satuvad küsimustele vastama juhuvalikul, mille aluseks on rahvastikuregister. Üks inimene püsib vastajate hulgas umbes neli aastat. Vastajate andmebaasi annab instituudile rahvastikuregistrit haldav riigifirma Andmevara.

?Registriandmed on pehmelt öeldes halvad. Ligikaudu pooled registrist leitud inimestest saame küsitlusse lülitada, ülejäänud on täiesti surnud hinged,? sõnas Josing.

Statistikaameti rahvastiku- ja sotsiaalstatistika teenistuse juhataja Urve Kask ütles, et samamoodi kaob nende küsitlustes 3500 väljavalitust 400 vastajat teadmatusse, sest inimene ei ela näidatud aadressil või on hoopis surnud.

Rahvastikuregistri programmeerija Siiri Rätsep ütles, et ebatäpsuste allikaks on kord, mis ei kohusta inimesi elukoha muutustest teatama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing