Kross lasi Angotti Eestisse ka enne 20. novembrit

16. aprill 2001, 08:26

Presidendi nõunik Eerik-Niiles Kross palus lasta skandaalne raudtee-erastaja Antonio Angotti (Tony Massei) Eestisse ka enne 20. novembrit, kirjutab Postimees.

Kross eksitab avalikkust väitega, et ei tundnud hiljem tagaotsitavaks ja erastamispetturiks osutunud Antonio Angottit enne 20. novembrit 1999, kui mõjutas piirivalvet itaallast Eestisse lubama.

?Ei tundnud,? vastas Kross 10. aprilli õhtul Postimehe küsimusele, kas ja mis asjaoludel tundis ta Antonio Angottit enne 20. novembrit 1999, kui palus luurekoordinaatorina piirivalve peadirektoril Tarmo Kõutsilt abi Angotti maaletoomisel.

Krossi sõnul oli tema sekkumine ?julgeolekuasutuste seisukohalt vajalik?, ent ta jättis oma palvest mulje kui ühekordsest episoodist luureteenistuste suures kombinatsioonis.

Nüüd mõrastas Kõuts selle pildi, kui meenutas, et ka juba kolm päeva varem - 17. novembril 1999 - helistas talle tollane luurekoordinaator Kross, kes tahtis Tallinna lennujaamas riiki sisenemisel kinni peetud Antonio Angotti vabaks ja Eestisse päästa, mispeale piirivalve korrapidaja saigi vastava korralduse.

Kõutsi sõnu kinnitab ka märge piirivalve arvutisüsteemis, mille järgi Helsingist saabunud Angotti peeti sel päeval kell 14.20 Tallinna lennujaama piiripunktis kinni, sest oli viisavabaduse päevad varasemalt juba ära kulutanud. ?Saabus Eestisse taotlema elamis- ja tööluba, isik lubati Eesti Vabariiki kell 16.00 piirivalveameti peadirektori kontradmiral T. Kõutsi korraldusel,? toksis korrapidaja tookord arvutisse.

Kross - kes on ka Eesti Raudtee nõukogu liige - peab täna selgitama riigikogu julgeolekuasutuste kontrollkomisjoni suletud uste taga toimuval koosolekul, miks tema luurekoordinaatorina mõjutas piirivalvet Angottit Eestisse laskma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing