Arstid ja patsiendid kardavad elundisiirdamise lõppemist

18. aprill 2001, 08:09

Neerusiirdamine võib Eestis arstide ja patsientide hinnangul lõppeda, kui sotsiaalministeeriumist kooskõlastusringile saadetud kudede ja elundite siirdamise seaduse eelnõu praegusel kujul kinnitatakse, kirjutab Postimees.

Eelnõus on lause, mille järgi võib surnult elundeid või kudesid siirdamiseks võtta ainult siis, kui inimene on oma eluajal kirjalikult selleks tahet avaldanud. Praegu kehtiva korra järgi võib sugulaste loal võtta ajusurmas inimeselt organeid, kui surnu pole eluajal väljendanud kindlalt vastupidist soovi.

?Nii karmi seadust pole kuskil mujal Euroopas,? ütles Eesti Neeruhaigete Liidu esinaine Laire Liikane.

Postimees küsis kolmelt mehelt ja kahelt naiselt, kas nad oleksid nõus kohe praegu nn organitestamendile alla kirjutama. Kõik vastasid eitavalt, kuigi kaks pidasid võimalikuks, et nendega juhtunud õnnetuse korral jääks organiloovutus sugulaste otsustada. ?Ei taha eluajal sellisele paberile alla kirjutada,? põhjendas üks vastanud naistest.

Tartu Ülikooli kliiniku neerusiirdaja Aleksander Lõhmus oletas, et uue seaduse jõustudes õnnestuks ehk kümmekonnale haigele neeru siirata, samas kui mullu sai uue organi 51 haiget. Praegu on ootelehel 42 inimest, neist kõige noorem üheksa-aastane.

?Järelikult ei pea riik siirdamist otstarbekaks, kuigi see on kõige parem ravi,? ütles Lõhmus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing