Noorte haritud töötute arv kasvab

Inno Tähismaa 20. aprill 2001, 10:12

Tallinna tööhõiveameti direktor Marju Rein kinnitusel on aasta-aastalt kasvanud nende töötuks registreerinute arv, kes on äsja kooli lõpetanud, vahendab EPL Online artiklit Õpetajate Lehes.

Tallinnas otsis märtsis tööd 16 213 inimest, kellest ligi 3000 olid 16?24aastased.

?Kui keskealised tööotsijad tulevad meile kindla sooviga tööd leida, siis enamikul noortest see tahe puudub. Mõnel pole pitsati jälgki lõputunnistusel jõudnud ära kuivada, kui juba on meie ukse taga ja otsib uut õppevormi. Kui imestada, et ta ju alles omandas eriala, saad vastuse ? a mne eto nje nravitsja?.?

Direktori sõnul tekib veel rohkem probleeme end töötuks registreerima tulnud põhikooli lõpetanute ja koolist välja langenutega, kellel pole mingit töökogemust ega -tahtmist.

Lõviosa end töötuna arvele võtvatest noortest tuleb Lasnamäe ja Kopli vene koolide lõpetanute seast. Üks põhjus ? eesti keele kesine oskus.

?Eesti kooli lõpetanutel on oma probleemid. On juhuseid, kus energiline noor on valmis võtma vastu müügimehe töö. Ankeeti kirjutab, et valdab inglise, saksa ja ka soome keelt, aga tööandja ei saa temaga lepingut sõlmida, sest puudub elementaarne vene keele oskus,? ütleb Marju Rein.

Konsultant Kristiina Küttis räägib, et üha rohkem satub tööturule ka TPÜ vene keeles lõpetanud algklassiõpetajaid. Vene koolides eelistatakse töökogemusega pedagooge ja eesti keeles õpetamist takistab napp keeleoskus.

Töötuks registreerib end ka järjest rohkem erakõrgkoolide lõpetanuid. Silma torkab sotsiaalteaduste rakenduskõrgkooli LEX lõpetanute suur hulk. Põhiliselt vene neiud, kes lõpetanud juura või majanduse eriala. ?Ei mõista, miks nad neli aastat rasket raha maksid, et soostuda kõrghariduse omandamise järel 400kroonise töötu abirahaga. Kas erakõrgkoolide diplomit enam ei aktsepteerita või valitseb meil juristide üleküllus?? on Marju Rein nõutu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing