PM: Eesti Raudtee erastamine tuleb kuulutada ebaõnnestunuks

23. aprill 2001, 09:14

Eesti Raudtee enamusaktsiate erastamine pole andnud loodetud tulemusi, mistõttu tuleb erastamine kuulutada ebaõnnestunuks. Enne järgmiste raudteed puudutavate otsuste tegemist tuleks aeg maha võtta ja analüüsida erastamisprotsessis tehtud vigu, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Raudtee erastamist võib võrrelda lõbustuspargi atraktsiooniga ?Ameerika mäed?, kus pidevalt pead kogema peataolekut, arutut aukukukkumist, järske kurve ja ootamatuid käänakuid. Nii nagu erastamisprotsess kunagi kummaliste manöövrite ja ootamatute arengutega ideetasandilt alguse sai, nii ta selliselt ka lõppes.

Kas äparduste ja ebaõnnestumiste põhjustajaks olid saamatud riigiametnikud ja poliitikud või siis võimsad huvigrupid, pole täna veel selge. Arvestades poliitikute seniseid saavutusi, võib pigem aimata transiidiärimeeste kujusid varjust mängu juhtimas. Kuna huvigruppe on palju, siis loopisid kõik kaikaid kõigi kodaratesse, mistõttu ka edasiliikumine polnud võimalik.

Senini ladusalt töötanud erastamismasin hakkas äkki krigisema ja tootis palju praaki. Selle põhjuseks võis olla õli puudumine masinas, äraseletatult ettevõtte sulgemise eelne motivatsioonipuudus, mida osavalt ära kasutati. Mis sa vanast masinast ikka tahad! Remondile ei raatsitud ka enam raha kulutada.

Nagu ?Ameerika mägedes?, nii ka raudtee erastamises lõppes sõit hooga mäest all samas punktis, kust kunagi sai alustatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing