Keskpank: eelarvetulud võivad väheneda

24. aprill 2001, 08:16

Eesti Panga hinnangul võib tänavune majanduskasv jääda oodatust väiksemaks ning väliskeskkond halveneda, mistõttu satub ohtu ka riigieelarve täitumine, kirjutab Postimees.

Keskpanga presidendi Vahur Krafti kinnitusel võib valitsusel tulla probleeme eelarve laekumiste hindamisega. ?Majanduskasv tuleb oodatust ilmselt väiksem ja inflatsioon püsib jätkuvalt kõrge,? prognoosis Kraft.

Kui ettevõtja ei reageeri välissignaalidele piisavalt kiirest, võib tarbimine veel kasvada, kuid põhineb juba ülemäärastel palgaootustel ja maksevõimet ülehindaval laenamisel.

Samuti võib Krafti arvates finantssüsteemi puhvrite usaldusväärsus rahvusvaheliste investorite silmis langeda, mis võib omakorda kajastuda riigireitingutes ja laenuraha hinnas.

Kuigi mullu oli makromajanduses toimuv keskpanga prognoosidest suures osas isegi parem, valmistab muret tarbimise kasv, mis ületas 6,4protsendilist majanduskasvu, ja see, et varem loodetud investeerimisaktiivsuse suurenemine jäi tulemata.

Eesti Panga mullusest 158,3 miljoni kroonisest kasumist kantakse riigieelarvesse 35 miljonit krooni. 99,4 miljonit krooni läheb reservkapitali ja 23,9 miljonit erireservi, et kasumijaotus ei nõrgestaks Eesti rahasüsteemi stabiilsust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing