Shanghai börs heidab kehvad firmad välja (pikem lugu)

25. aprill 2001, 10:57

Tänane USA ajaleht The New York Times kirjutab Hiina ettevõtete aktsiate väljaarvamisest börsi nimekirjast, mille alusel on siin tehtud lühendatud kokkuvõte.

Hiina börs on võtnud ette samme, et muuta aktsiaturg sarnasemaks muu maailma standarditele. Shanghai börs heidab noteerimisnimekirjadest välja firmad, kes ei ole suutnud täita minimaalseid kasumiteenimise nõudeid. See on esmakordne juhtum börsi kümneaastases ajaloos, mil firma aktsia noteerimine lõpetatakse.

Pesumasinatootja Shanghai Narcissus Electric Appliances aktsiatega lõpetati kauplemisest pärast majandustulemuste teatavakstegemist, mis näitas juba järjestikku neljandat kahjumis aastat.

Hiina valitsus kontrollib suurt osa firmasid enamusosaluse abil. Tähtsam kui kasumiteenimine on olnud firmades poliitika. Paljud firmad poleks kunagi saanud muutuda avalikeks ettevõteteks ilma poliitilise toetuseta ja paljude aktsiad poleks tõusnud viimasel kahel aastal koos ülejäänud turuga, kui valitsus poleks jätkanud toetamist.

Hiinal on ambitsioonid, et börsid liiguksid suunas, kus nende eesmärgiks on olla kapitali ümberjagajad poolplaanimajanduse tingimustes, nagu Hiina praegu on. Regulaatorid ja mõned börside ametiisikud püüavad teha börse efektiivseks kapitalituruks. Noteerimisnõuete täitmine on samm teel selles suunas.

'See on hea samm', ütles Shanghai börsi vanemametiisik James Liu. 'See on midagi, mida me oleme palunud juba pikka aega.'

Enamus aktsiaturge üle maailma viskavad rutiinselt välja firmasid, kes ei ole suutnud täita miinimumnõudeid. Hiina on juba aastaid kehtivad nõuded, mis nõuab vähemalt ühel aastal kolmest kasumit, et jääda börsil noteerituks.

Hiljuti suurt kasumikasvu kogenud Hiina investorid on veendunud, et valitsus ei lase kunagi ühelgi 'oma' kroonilisel raha-kaotaval firma aktsial kukkuda. Inimesed usuvad, et valitsus teeb kukkumise korral interventsiooni.

Maksujõuetu jaekaubandusfirma Zhengzhou Baiwen aktsia jätkas tõusu pärast Hiina läbi ajaloo suurim firmakahjumi püstitamist 1999. aastal (115,6 mln dollarit). Spekulantide arvamus osutus õigeks ? selle asemel, et firma pankrotti lasta tõttas valitsus appi päästmaks firmat lubades kanda enamuse kahjumit toovaid varasid oma emafirmale ja asendades need korralike varadega teiselt riigile kuulvalt jaekaubandusfirmalt.

Veel viis Hiina börsidel noteeritud firmat on viimasel kolmel aastal teeninud kahjumit.

Börsile tulles oli Narcissus üks Shanghai liideraktsiad, firma tegeles pesumasinate ja veekeetjate tootmisega, mille järele näis Hiinas olevat lõputu nõudlus. Igast 10nest Hiinas müüdud pesumasinast kandis üks Narcissuse nime ja nõudlus näis olevat nii suur, et osta soovijad pidid kasutama sidemeid saamaks osta üht pesumasinat.

1990ndatel läks kümnete Hiina tööstusharudega sedasi, et hulgaliselt alustas uusi tööstusfirmasid tootmist, mis suutsid nõudluse rahuldada. Ka uus konkurents välismaiste tootjate poolt ei mõjunud vanadele firmadele hästi.

2000. aasta lõpu seisuga oli Narcissusel võlgasid 56,2 mln dollarit firma 13,3 mln dollarilise käibe kohta. Hiina riigile kuuluvad pangad lõpetasid firmale raha laenamise. Hiina pangad keelduvad haruharva laenamast riigile kuuluvatele firmadele. Isagi pärast laenamise lõpetamist firmale jätkasid investorid aktsia ostmist.

'Narcissus oleks pidanud raporteerima oma probleemidest juba aastaid,' ütles 28-aastane töötu investor Qu Yong, kes kaebab, et noteerimise lõpetamine tuli ilma eelneva hoiatuseta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing