Lääne firmad peavad Eesti radari pärast kohtulahingut

25. aprill 2001, 08:22

Eesti õhukaitse kaugvaatlusradari riigihange on langenud endiste sotsialismileeri riikide sõjalisi tellimusi püüdvate Lääne suurkorporatsioonide turuvõitluse ohvriks, sest juba kolm aastat veninud konkursi tulemus on seatud taas kahtluse alla, kirjutab Postimees.

Radarihankekonkursil osalenud Itaalia radaritootja Alenia Marconi Systems ja Prantsuse firma Thales vaidlustasid Tallinna halduskohtus valitsuse salajase korralduse, mille alusel sõlmis kaitseministeerium radari ostmise lepingu USA firmaga Lockheed-Martin.

Radarihanget juhtinud kaitseministeeriumi asekantsler Margus Kolga ütles, et on hanke vaidlustamisest üllatunud. ?Leping on tänaseks kehtinud ligi kaks kuud, tegu on salajase sõjalise ostuga ja on raske ette kujutada, kuidas seda peatada,? sõnas ta. ?Kahjuks on juristide vaidlused nii Eestis kui mujal maailmas kujunenud riigihangete loomulikuks osaks.?

Halduskohus on juba tagasi lükanud Thalese (endine Thomson CSF) taotluse peatada Lockheed-Martiniga 5. märtsil sõlmitud radariostu lepingu täitmine. Kogu hanke aluseks oleva valitsuse korralduse suhtes ei ole kohus veel seisukohta võtnud.

Arvestades radarihanke seotust riigisaladusega, tuleb protsess Postimehe andmetel kinnine. Tallinna halduskohtu sekretär ei osanud eile öelda, millal kohus kaebusi arutama hakkab. Kohus on kutsunud istungil kolmanda osapoolena osalema Lockheed-Martini.

Kaitseministeeriumi avalike suhete juht Madis Mikko ütles, et kaitseministeerium loodab asuda firmadega otseläbirääkimistesse ja veenda neid, et asja edasine käsitlemine pärast halduskohtu selliseid otsuseid ei ole perspektiivne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing