Soodne lihahind suurendas rekordiliselt sigade arvu

26. aprill 2001, 08:25

Sigade arv suurenes tänavu esimeses kvartalis tänu kõrgetele kokkuostuhindadele mullusega võrreldes 16 protsendi ehk 50 000 looma võrra, mis on viimaste aastate suurim kasv, kirjutab Postimees.

Viimaste aastate jooksul on peale sigade vähenenud pidevalt ka veiste hulk, kuid nüüd hakkab ka nende arv tasapisi kasvama, sest tänavune langus mullusega võrreldes ei küündinud ühe protsendini.

Märtsi lõpu seisuga oli Eestis 278 400 veist, sealhulgas 137 800 lehma. Möödunud aastal olid need arvud vastavalt 279 800 ja 138 600.

Läänemaal 6000pealist seakarja pidava Viktor Vilksi kinnitusel on karja kasv tingitud eelkõige soodsatest hindadest ning turul valitsevast kodumaise sealiha puudusest. ?Ei ole ju kellelegi saladuseks, et ligi 40 protsenti Eestis vajatavast sealihast tuuakse siia välismaalt,? lausus ta.

Samas usub Vilks, et suure osa tänavusest kasvust võiks kirjutada mõne suurema seakasvataja arvele. Karja on suurendanud ikkagi eelkõige need, kellel emised olemas on, sest vaevalt keegi päris uusi farme on hakanud rajama, rääkis ta. ?Selleks on meil stabiilse hinnaga turgu veel liialt vähe olnud.?

Praegust 28 krooni ületavat kokkuostuhinda peab Vilks aga isegi pisut liiga kõrgeks. ?Normaalsete tingimuste korral peaks seakilo omahinnaks tulema 22 kuni 23 krooni ning sellisel juhul oleks normaalne stabiilne hind 25 või 26 krooni ringis,? arvas ta.

Eesti suurima seakasvataja ASi Ekseko tootmisdirektori Mati Tuvi hinnangul ei saa praegust sigade arvu aga siiski normaalseks pidada ning tema ennustuste kohaselt peaks see lähiajal kasvama kuni poole miljonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing