Kohus andis maksuametile Avita kaebuses õiguse

02. mai 2001, 16:39

Tallinna halduskohus otsustas esmaspäeval jätta Eesti ühe suurema õpikukirjastuse Avita kaebus maksuameti ettekirjutuse osaliseks tühistamiseks rahuldamata, teatas maksuametit esindav vandeadvokaat Aivar Pilv.

Ehkki tegemist on alles esimese kohtutasandi otsusega, mida saab 30 päeva jooksul edasi kaevata ringkonnakohtusse, andis kohus hinnangu keerukale, kuid levinud maksupettuse skeemile, millega offshore firma kaudu üritatakse varjata ettevõtte kasumit ja mitte maksta ettevõtte tulumaksu.

Tallinna juriidiliste isikute maksuamet nõuab Avitalt 7,9 mln kr ettevõtte tulumaksu tasumist ja kahtlustab ettevõtet 24 mln kr suuruse tulu varjamises. Lisaks tegi maksuamet ettekirjutuse ligi 100 000 kr ulatuses käibemaksu tasumiseks.

Avitalt väidetavalt 24 mln kr suuruse laenu saanud Bahama firma Publishers Group S.A. tegelikkuses ei eksisteeri, sest Bahama äriregistris pole selle firma kohta märget, kirjutas Eesti Päevaleht aasta tagasi.

Samas kandis Avita iga kuu firma kuni sadu tuhandeid kroone paberi eest tasumiseks.

Kohus leidis, et ei olnud tõendatud Avita ja Bahama firma laenulepingu alusel antud 24 mln kr laenusumma ja sellest tuleneva intressi 1,9 mln kr tagasisaamiseks tehtud reaalsed toimingud ja nende tõsikindel eesmärk. Kuna laenu Avita tagasi ei saanud, märkis ta selle summa oma raamatupidamises kulude poolel ja vähendas maksustatavat kasumit.

Samuti selgus, et Avita juht Ly Aunaste oli saanud ühtlasi ka Bahama firma konto kasutamisõiguse ja selle firma kontrollivaks isikuks, olles mõlema firma esindaja.

Tegelikult pööritati Aivar Pilve sõnul 24 mln näitamiseks vaid 3 mln krooni läbi kolme firma kontode (lisaks ülalmainitutele veel TÜ Avita, kelle esindaja samuti oli Ly Aunaste).


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing