Paul-Eerik Rummo värsiread uude passi

08. mai 2001, 08:42

?Minister ütles, et selles luuletuses on sõnumit, seal on ideid ja mõtet, mis on Eesti rahvale püsivalt omased ning lähedased,? põhjendas siseministeeriumi pressinõunik Ilona Leib, miks minister Tarmo Loodus valis ID-kaardile Paul-Eerik Rummo 1964. aastal kirjutatud luuletuse ?Me hoiame ühte?, kirjutab Eesti Päevaleht.

Täna tutvustab Loodus oma eelistust valitsuses ning tõenäoliselt kiidab valitsus heaks ID-kaardi projekti, mille järgi trükitakse Eesti elanike uutele isikutunnistustele turvaelemendina ka luuletus.

?Mis mul saab selle vastu olla, kui valik on selline,? ütles Eesti Päevalehelt uudist kuulnud Paul-Eerik Rummo. Autori sõnul on tegu pigem dramaatilise häälestusega luuletusega, mida omal ajal kasutati palju siis, kui viidati rahvuse ohustatusele.

?Suur osa on siin ka Eesti Päevalehel,? rääkis Leib, kuidas sündis minister Looduse otsus.

Eelmisel reedel avaldas Eesti Päevalehe kirjanduslisa Arkaadia loomeinimeste mõtteid uuele passile sobilikust luuletusest, pakkudes omalt poolt välja just needsamad Rummo värsiread.

?Siseriiklikku isikutunnistust on kindlasti vaja, sest igal pool on tülikas passi kaasas kanda,? rääkis Rummo. ?Salapära annab see, et seal peal olev luuletus pole silmaga loetav. See meenutab hanesule ja piimaga kirjutamist.?

Rummole pakkusid konkurentsi mitu Hando Runneli tuntud luuletust.

?Me hoiame ühte?

Me hoiame nõnda ühte
kui heitunud mesilaspere
me hoiame nõnda ühte
ja läheme läbi mere
ja läheme läbi mere
mis tõuseb me vastu tige
ja läheme läbi mere
ja muud me ei vaja tuge
ja muud me ei vaja tuge
kui üksteise selged õlad
ja muud ei vaja tuge
kui ühised rõõmsad võlad

Paul-Eerik Rummo, 1964

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing