Ühispank: tarbijahinnaindeksi kasv üllatas

08. mai 2001, 11:32

Eesti Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktori Sven Kunsingu sõnul olid tarbijahinnaindeksi (THI) täna avaldatud kasvunumbrid olid üllatuseks, sest oodati mõõdukamat kasvu.

Statistikaamet teatel tõusid selle aasta aprillis teenuste ja tarbekaupade hinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga keskmiselt 6,4%. Võrreldes märtsiga tõusis tarbijahinnaindeks aprillis 0,7%.

'Ootasime märksa mõõdukamat THI kasvu, ca 0,3% kuu arvestuses ja ca 6% võrreldes möödunud aasta aprilliga,' ütles Kunsing portaali U-Plaza vahendusel. 'See oleks aga eeldanud toiduainete hinna tunduvalt aeglasemat tõusu kui 0,9 protsendiline tõus, mis statistikaameti andmetel aprillis oli'.

Kunsingu sõnul kirjeldab praegune toiduainete hinnatõus umbes kolmandikku koguinflatsioonist ja aastane kasvutempo 8,3% on juba pisut murettekitav. Samas on analüütiku hinnangul loota seseoonset toiduainete hinnalangust kevadel ja suvel, mis võiks pidurdada üldist hinnakasvu.

'Samuti oli oodatust kiirem eluasemekulutuste hinnatõus, millele ei oskagi ühest selgitust anda,' ütles Kunsing. 'Eluasemekulud on aasta arvestuses praegu olulisuselt teine komponent, mis tarbijahinnaindeksit mõjutas oma 0,6 protsendilise kuu- ja 10,7 protsendilise aastakasvuga.'

Ühe kuu inflatsiooninumbrit mõjutas Kunsingu sõnul telekomiturul toimuv - Eesti Telefoni uute riigisiseste kõnetariifide kehtestamine tõstis sidehindu keskmiselt tervelt 2,8%, mis andis ligikaudu viiendiku koguinflatsioonist.

'Ettepoole vaadates peaks telefonitariifidel küll ainult langusruumi olema, seda nii tava- kui mobiiltelefoniside vallas, nii et edaspidi peaks selle mõju inflatsioonile pigem negatiivne olema,' ütles Kunsing.

Samuti lahknes Ühispanga prognoosist transpordihindade tõus. 'Oleme arvanud, et USA majanduse jahtumise tagajärjel kahanev nõudlus maailmaturul mõjub negatiivselt kütusehindadele, kuid viimasel ajal on hinda mõjutanud hoopis ajaloolises
plaanis väga madalad kütusereservid USA-s,' märkis Kunsing.

Ühispanga prognoos selle aasta tarbijahinnaindeksi kasvu osas on olnud seni 5,0%, kuid aprilli andmed väljuvad Kunisngu sõnul prognoositud vahemikust ning seetõttu kaalutakse aasta keskmise inflatsiooni prognoosi tõstmist 5,4-5,5% peale. See prognoos tugineks endiselt eeldusel, et aasta teises pooles toimub inflatsioonitempo oluline aeglustumine umbes 4-4,2% tasemele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing