Aktsionäride hulgas populaarne USA ettevõte tõsises hädas

Peeter Koppel 08. mai 2001, 11:27

Telekommunikatsioonigigandi AT T monopooli vältimiseks teostatud tükeldamisel ja IPO käigus uued aktsionärid leidnud Lucent Technologies , mis toodab kommunikatsioonisüsteeme, nende tarkvara ning selleks vajalikku elektroonikat, on sattunud tõsistesse raskustesse. Oluliseks muudab selle fakti asjaolu, et Lucent on vaatamata viimase aja langustele üks Ühendriikide turu populaarsematest ja enimhoitud aktsiatest.

Ettevõtte kohta levivad kuulujutud nagu oleks Lucent iseenda kohta pankrotiavaldust sisse andmas. Ettevõtte esindaja on sellised kuulujutud ümber lükanud. See aga ettevõtte aktsionäre eriti ei lohuta, sest Lucenti ümber on üles kerkinud mitmed ettevõtte tervist tõsiselt ohustavad ekstsessid.

Esiteks on Ühendriikide majanduse jahenemine sundinud Lucentit vallandama 10 000 töötajat.

Teiseks suutis ettevõtte toota käesoleva aasta esimeses kvartalis 3,69 mln dollarit kahjumit. Kahjumi üheks allikaks oli laenu andmine ühele oma suurimale kliendile Winstar Communicationsile Lucenti toodete ostmiseks. Winstari suhtes alustati pankrotimenetlus ning ettevõte esitas ühtlasi Lucenti vastu 10 mld suuruse hagi lepingu sätete rikkumise eest. Lucenti juristid leiavad loomulikult, et mingit lepingu rikkumist ei ole toimunud.

Kolmandaks on Lucenti osad aktsionärid kaevanud ettevõtte kohtusse väites, et nende kaotuste põhjuseks on tõsised juhtimisvead. Endise juhi Richard McGinni, kes vallandati eelmise aasta oktoobris, käe all kaotas Lucent oma turuväärtusest 80 mld dollarit.

Neljandaks ebakindluse tunnuseks oli Lucenti alles aasta finantsdirektori ametit pidanud Deborah Hopkinsi eilne lahkumine. Hopkins meelitati üle Boeingilt <GR#US.BA>, kuid just tema finantsdirektoriks oleku perioodil on suurimad hädad ettevõttes ilmnenud. Eile lõpetas Lucenti aktsia 10,46 dollari tasemel. Suhteliselt masendav arvestades, et eelmist aastat alustaid 69dollarilise aktsiahinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing