NKVD kartsa uks jääb euronõuetele jalgu

16. mai 2001, 08:09

Rangete euronõuete tõttu on jäänud toppama lähimineviku ehk okupatsioonimuuseumi rajamine Tartu endise NKVD maja keldrisse, kus kartsa uks on lubatust 50 sentimeetrit madalam, kirjutab Eesti Päevaleht.

Mõõdukate erakonna liikme ja endise vabadusvõitleja Enn Tarto kinnitusel on takistuseks saanud see, et kõik tulevase muuseumi ruumid ja sissekäigud ei vasta eurotingimustele. ?Probleemiks on, et kartsa uks on 70 cm, aga euronõude järgi peab olema 120 cm,? rääkis Tarto riigikogus.

Veel on normiks, et igal ruumil peab olema aken, aga kartsa pole seda võimalik teha, kuna see asub vastu teist maja.

?Ma loodan, et ametnikele on võimalik selgeks teha, et muuseumis olevad kambrid, kartsad, piinamisruumid ja piinapingid on eksponaadid ega vaja euronõuetele viimist,? rääkis Tarto. ?Need on kohad, kus omal ajal inimesi kinni hoiti, piinati ja tapeti.? Projekti kooskõlastavad Eesti euroametnikud peaksid Tarto sõnul aru saama, et kedagi ei kavatseta sinna kartsa panna.

?Buchenwaldi barakid ei ole ka vastavalt euronõuetele ümber ehitatud,? lisas ta. ?Kui Eesti edu eurolauluvõistlusel leevendab ilmselt rahva seas levinud pessimismi Euroopa Liiduga ühinemise suhtes, siis taolised anekdootlikud juhtumid teevad kindlasti kahju.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing