Wall Street Journal kirjutab Eesti euroskeptitsismist

23. mai 2001, 10:10

USA suurim majandusleht Wall Street Journal kirjutab oma tänases numbris Eestis levivast euroskeptitsismist.

Kas Euroopa Liidu kandidaatriik võib Brüsselile nina pihta anda, küsib WSJ oma artiklis, mis on pealkirjastatud kui ?Eesti vastumeelsus ELiga ühinemisele kasvab?.

Järgneb lühitsiteering:

Kui see üldse kusagil juhtub, toimub see Eestis, kus euroskeptitsismi väljendavad hiljutised avaliku arvamuse uuringud on poliitilise eliidi kaitsesse surunud.

?Mõned ütlevad, et meil läheb nii hästi, et me ei vajagi ELi, ja teised ütlevad, et nii vaene maa muutub Euroopa kolkaks,? lausus eurointegratsioonibüroo juht Henrik Hololei.

Eesti pessimism liitumisele on tunduvalt suurem kui teistes kandidaatriikides. Nagu Poolaski, on Eesti maaelanikkond ELiga liitumise vastu. Kuid Eesti on ka endine NSVLi liiduvabariik ja mõnedki eestlased põlgavad mõtet oma suveräänsuse loovutamiseks, et teise liitu astuda.

Mis veel enam, Eesti on kümme aastat nautinud vabamajandust Thatcheri-meelse valitsuse all. Nagu konservatiivid Suurbritannias, kardavad ka osad eestlased suurt ELi regulatsiooni.

On irooniline, et opositsioon ELiga liitumisele on nii tugev just Eestis, kes on liitumisprotsessi Sloveenia järel teisena kiire arengu teinud.

?EL on hetkel juhitud sotsialistlike valitsuste poolt ja sotsialism on oma loomult laienev,? lausus Igor Gräzin. ?EL vajab Eestit nagu Karl Marx vajas maailma.?

Koos mõnede teiste intellektuaalidega nagu Gräzin, teatas ka Eesti suurima opositsioonipartei presidendikandidaat eelmisel nädalal oma soovist peatada Eesti liitumisläbirääkimised.

Ja riigi juhtiv majandusleht Äripäev on oma arvamuskülgedel avaldanud arvamust liitumisega viivitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing