Toomas Savi võitis esimese debati valijameeste ees

25. mai 2001, 08:19

Kolme Kagu-Eesti maakonna omavalitsustegelased hääletasid eilse presidendidebati proovihääletusel Toomas Savi poolt, talle järgnesid Peeter Tulviste ja Peeter Kreitzberg, kirjutab Postimees.

Eile esimest korda tulevaste valijameeste ette jõudnud presidendidebatis tegid peale nende kaasa veel Arnold Rüütel ja Eesti Kristliku Rahvapartei presidendikandidaat väliseestlane Aarand Roos.

Proovihääletusel, kus hääletajateks needsamad valijamehed, kes valivad septembris Estonia kontserdisaalis presidenti, kogus Savi 30, Tulviste 23 ja Kreitzberg 18 häält. Rüütlit toetas 9 ja Roosi 2 hääletajat. Andres Tarand, kes debatis ei osalenud, sai sellest hoolimata ühe hääle.

Enim huvitas Valgemetsa kogunenud Võru-, Valga- ja Põlvamaa omavalitsustegelasi, kui palju omavalitsusi peaks Eestis alles jääma.

?Nii vähe kui võimalik,? kostis Tulviste. Savi ja Rüütel olid ühel meelel, et suund on omavalitsuste arvu vähenemisele, kuid liitumisotsused peavad sündima kohapeal.

?Mis riik see on, kus üks teist 8. oktoobri hommikul presidendina ärkab?? uuris debati juht Indrek Treufeldt.

?Meie hädad tulevad oma riigi kogemuse nappusest,? ütles ta. ?Riik ei oska rahvast hoida. Rahvas ei oska riigist hoolida. Parim vahend demokraatia hädade vastu on demokraatia ise.?

Rüütel arvas, et ka esimesel presidendihommikul on ta imestunud, et Eesti riigil õnnestus iseseisvaks saada.

?Madala sündimuse jätkudes pole tarvis isegi taskuarvutit, et näidata, millises kriisis oleme 20-30 aasta pärast,? lisas ta.

Aarand Roos arvas, et ärkab presidendihommikul unenäost, kus ta on näinud ideaalset riiki. Ta vastandas enda praeguse elupaiga Kalamajas, kus on palju vägistajaid, röövleid ja tapjaid, ning enda koguduse, kus pole mingit kuritegevust. ?Me kaotame kuritegevuse,? lubas Roos.

Savi omakorda lubas, et järgmise kümne aasta jooksul peab vaesus Eestist kaduma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing