Nutikad väätsalased lõid üliodava internetiühenduse

28. mai 2001, 08:09

Paide lähedal asuva Väätsa küla elanikud kasutavad juba kaks kuud tänu kohalike entusiastide ehitatud arvutivõrgule püsiühendusega internetti, mille eest maksavad umbes kümme korda vähem kui mujal Eestis ? vaid 50 krooni kuus, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Ma ise ka ei uskunud, et see võrk nii hästi välja kukub,? rääkis kohalik arvutispetsialist Virgo Rikk. ?Kaablitel näiteks on maksimumpikkuseks ametlikult 120 meetrit, aga meie vedasime paaris kohas 170 meetri pikkused kaablid ja kogu võrk töötab väga hästi.?

Väätsal elav perekond Urm on üks 27 perest, kes odava internetiühenduse tõttu ei pea enam näiteks pangaülekandeid käima tegemas üle seitsme kilomeetri kaugusel Paides.

?Pangaülekandeid on kodust väga mugav teha,? rääkis pereema Eve Urm. Tema sõnul ei oleks ta aga rahaasju nõus ajama internetis, kui ühenduse eest peaks maksma 500 krooni kuus. 50 krooni ning ühekordset liitumistasu 1000 krooni ei pea Urm sugugi paljuks.

Väätsat kattev odav internetiühendus sai võimalikuks osalt tänu vallale, kes aasta tagasi lasi koolimajast vallamajani vedada kahe kilomeetri pikkuse valguskaabli, et tulevikus kogu küla internetti ühendada. See läks vallale maksma 130 000 krooni, millest pool maksis riik.

Siis aga vallal rohkemaks raha ei jätkunud ning eelmise aasta sügisel panid vallaelanikud raha kokku, moodustasid mittetulundusühingu Väätsa Infolevi ning tegid mitmele arvutifirmale pakkumise 40 000 krooni eest 30 internetiühendust soovivat perekonda võrku ühendada.

Firmad pidasid seda naeruväärseks summaks ning seepeale võtsid väätsalased kohaliku arvutiasjatundja Virgo Riki juhtimisel asja ise käsile.

Rikk vedas üle Väätsa võrgu, millega tavaliselt pannakse omavahel suhtlema ühes kontoris asuvad arvutid. Kaablid jooksevad elektripostide otsast üle kogu Väätsa.

27 kodu internetti ühendamine on seni maksma läinud vaid 33 500 krooni, sest Rikk otsis internetist soodsamaid kaablite ja riistvara pakkujaid, kaabli ülespanekuks palkasid nad kaks kohalikku meest ning kogu seadistuse tegi Rikk ise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing