Rahandusministeerium koostas valdade vaesuse tabeli

29. mai 2001, 08:19

Kuigi Reformierakonna poliitikud välistavad jõulise haldusreformi, on nende esimehe rahandusminister Siim Kallase alluvad raiunud valdade ja väikelinnade viletsuse tabelisse, mis näitab: vaid iga kolmas omavalitsus tuleb ots otsaga kokku, ülejäänud peavad ühinema, kirjutab Postimees.

Valminud õiend on üks argument radikaalse haldusreformi toetajatele, sest näitab ligi 160 omavalitsuse nõrkust, mille ületamiseks tuleb neil naabri või naabritega ühineda.

Kõige vähem on nn rohelist värvi omavalitsusi, kelle toimetulekuhinne on seitsme palli skaalal 5,5 kuni 6,9. Rahandusministeeriumi ekspertide hinnangul on need linnad-vallad piisavalt kindlustatud kõikide vahenditega ja neil on täielik eeldus ka tulevikus ise hakkama saada. Kuid selliseid on kõigest 26 - vaid iga kümnes omavalitsus.

Järgmised 55 omavalitsust on küll tugevad ja iseseisvad, nende hinne on 4,0 kuni 5,4. ?Kuid reitingus võib sees olla mõni madal koefitsient, liitumist mõne teise omavalitsusega tuleks kindlasti kaaluda,? võtab rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talitus neilt iseolemise tuleviku.

Seega suudab napilt 81 omavalitsust senisest 247st praegu ise endaga toime tulla.

Neile järgnevad 32 valda-linna said hindeks 3,4 kuni 3,9. ?Omavalitsuse reiting kipub madalaks jääma ning tulevikus muutub iseseisev majandamine üha raskemaks ja liitumine mõne teise omavalitsusega oleks vajalik,? seisab rahandusministeeriumi koostatud õiendis.

Milline saatus ootab tabelis veel allapoole jäävaid 62 omavalitsust hindega 2,7 kuni 3,3? ?Nende edaspidine eksisteerimine on seotud väga suurte raskustega ja võib kaasa tuua «likviidsuse säilitamise probleemi. Reitingu tõstmiseks ainult ühe omavalitsusega liitumisest ei piisa, see arv peaks olema suurem,? kõlab rahandusministeeriumi retsept.

Viimased 72 valda-linna on aga tõeliselt punase joone all, nende toimetulekuhinne on 0,7 kuni 2,6. ?Omavalitsuse tegevus iseseisvana tuleks lõpetada, sest tal puuduvad omavalitsuse tunnused ja sõltuvus riskidest on suur,? leiab ministeerium.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing