Ekseko seakombinaadi levitatav lägahais läheb analüüsimisele

31. mai 2001, 08:57

Ekseko seakombinaat kavatseb tellida õhuanalüüsi, et saada teada, kas Viljandis ja selle ümbruses leviv lägahais, mis siinseid inimesi on juba aastaid häirinud, ületab lubatud norme, kirjutab Sakala.

Eestis õhuanalüüse ei tehta, sest siin pole selleks sertifitseeritud laborit. Eksekol on plaanis lasta analüüs teha Soomes, kuid see läheb ettevõttele maksma 150 000 krooni.

'Tahtsime selle raha paigutada keskkonnaprojektidesse, kuid ilmselt tuleb kallid analüüsid siiski ära teha,' ütles aktsiaseltsi Ekseko juhatuse esimees Teet Soorm.

Ta leiab, et Soomest saadavad tulemused lägamuret ilmselt ei lahenda. 'Saame teada, kas ja millist ainet ülearu on, kuid inimeste haistmist häiriv lõhn jääb lubatud normide korral alles,' lausus ta.

Lägaprobleem kerkib tulipunkti kahel korral aastas: kevaditi ja sügiseti umbes kahe nädala jooksul, kui seda põldudele veetakse. Haisu leviku vähendamiseks on ette nähtud vedel sõnnik kiiresti maasse kultiveerida.

21. mail palus Viljandi linnavalitsus aktsiaseltsilt Ekseko koopiaid kehtivatest keskkonnalubadest.

'Meie pöördumise põhjuseks on selguse saamine Viljandi linnas leviva seasõnniku haisu lubatavusest ja vastavusest keskkonna nõuetele,' on kirjas linnamajandusameti juhataja Priit Vihuri allkirjaga pöördumises.

Möödunud neljapäeval kohtusid linnavalitsuse, Viiratsi valla ja Ekseko esindajad ning arutasid viimasel ajal taas teravamalt päevakorrale kerkinud haisuprobleemi.

Kohtumisel jõuti kokkuleppele, et vanemat läga ei veeta tiikidest mitte linna lähedale, vaid kaugematele põldudele ning linnas aset leidvate ürituste ajaks katkestatakse igasugune läga laotamine. Juuni lõpuks peab Ekseko linnavalitsusele esitama õhusaaste analüüsid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing