Eesti muusikaloojad teenivad miljoneid

05. juuni 2001, 08:29

Eesti heliloojad, tekstimeistrid ja muusikakirjastajad teenisid mullu ligi 10,6 miljonit krooni autoritasu, mis oli peaaegu neli miljoni krooni enam kui tunamullu ja peaaegu viis korda rohkem kui viis aastat tagasi, kirjutab Postimees.

Eesti Autorite Ühingu (EAÜ) 1300 liikmest said eelmisel aastal raha 795. Lõviosa ehk 72% rahast jaotus 99 edukama autori vahel. Ligemale viiendiku kogusummast ehk peaaegu 2 miljonit krooni jagasid omavahel seitse tipptegijat, kellest igaüks teenis EAÜ kaudu rohkem kui 200 000 krooni.

Viidates konfidentsiaalsusekohustusele ei avalikusta EAÜ ühegi rahasaaja nime.
Küll aga möönis EAÜ tegevdirektor Kalev Rattus, et edukas esinemine Eurovisiooni lauluvõistlusel on alati kajastunud ka rahanumbrites.

Et Eesti mullust eurolaulu ?Once in a Lifetime? mängiti EAÜ andmetel mullu kõige sagedamini ka siinsetes raadiojaamades, siis võib arvata, et loo autorid Alar Kotkas, Ilmar Laisaar, Pearu Paulus ja Jana Hallas on tänu Eestist ja välismaalt laekunud rahale kindlalt edukaimate seas.

Ei ole keeruline oletada sedagi, et näiteks süvamuusika vallas peaks teistest edukam olema Erkki-Sven Tüür, kelle teoseid piiri taga esitavad järjest sagedamini rahvusvahelise kõrgtunnustusega orkestrid ja solistid.

Näiteks Arvo Pärt kui tuntuim eestlane üleilmsel muusikaareenil ei tule arvesse seepärast, et ta on juba nõukogude ajast Saksa autorite ühingu GEMA liige.

Eelmisel aastal kogus EAÜ Eestis raadio- ja teleorganisatsioonidelt, kontserdikorraldajatelt, baaridest, plaatide väljaandjatelt, kinosaalidest ja muudest allikatest 28,3 miljonit krooni, millest jagas kodu- ja välismaistele autoritele veidi üle 20 miljoni krooni.

Kalev Rattuse hinnangul on väga hea näitaja, et meilt välismaale makstavad ja eesti autoritele minevad autoritasud on peaaegu võrdsed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing