08. juuni 2001, 00:00

Maikuus toimus ootamatult kiire tarbijahindade kasv. Võrreldes eelneva kuuga kallinesid tarbekaubad ja teenused 0,7%, aastane kasv oli 6,9%. Uueks inflatsioonimootoriks said kütuse- ja köögiviljade hinnad. Kokku kallinesid mootorikütuse ja õlide hinnad võrreldes eelneva kuuga 3,6%. Köögiviljade hinnatõus oli osaliselt sesoonne, osaliselt aga mõjutas seda impordi piiramine seoses kartuli-ringmädaniku epideemiaga. Kartul kallines võrreldes eelneva kuuga 6%. Jätkus liha ja lihatoodete hindade kasv (1,2% võrreldes eelneva kuuga).

Tarbijahindadele avaldavad lähitulevikus mõju vastassuunalised tegurid. Ühest küljest veavad hindu ülespoole jätkuvad epideemiad Euroopas ja kütusehinnad seoses nõudluse suurenemisega suvehooajal. Juulis on oodata tubakatoodete hinnatõusu seoses uute aktsiisimäärade rakendamisega. Teisest küljest on suvel oodata mõnede toidukaupade (piim, puu- ja köögiviljad) sesoonset odavnemist.

Samas langevad juulis hinnad Tallinna ühistranspordis, mis aeglustab tarbijahindade kasvutempot.
rahandusministeerium

___________________________________________

Maikuu tarbijahindade kasv (0,7% võrreldes aprilliga) oli käesoleva aasta algusele omaselt kiire. Pole välistatud, et aprilli tasemest (6,4%) kõrgem aastakasv tähistab seekord nüüd juba inflatsiooni kiirenemise kõrgpunkti käesoleval aastal, millest edasi on oodata tarbijahindade tõusu aeglustumist.

Maikuu jooksul suurenes tarbijahindade kiiret kasvu toetavate tegurite hulk: lisaks varasemates kommentaarides nimetatud toiduainehindadele (ka nende kasv oli oodatust kiirem) lisandusid viimaste nädalate jooksul taas surved naftaturult ning USA dollari tõusev kurss. Samas olid dollar ja nafta juba varem tarbijahindasid ülespoole surunud, mistõttu nendega seotud deflatsioonilised ootused lükkuvad mõnevõrra edasi.
Eesti Pank

Tarbijahinnaindeksi muutus 2001. aasta mais võrreldes 2001. aasta aprilliga oli 0,7%. Hinnad muutusid järgmiselt: kaubad ? 0,9%, sh toidukaubad 1,1% ja tööstuskaubad 0,8%, ning teenused 0,2%. Tarbijahinnaindeksit mõjutasid mais võrreldes aprilliga keskmiselt enam toidu osaliselt sesoonne hinnatõus ning mootorikütuse kallinemine.

2001. aasa mais võrreldes 2000. aasta maiga olid tarbekaubad ja teenused keskmiselt 6,9% kallimad. Sealhulgas muutusid kaupade ja teenuste admninistratiivselt reguleeritavad hinnad 7,8% ja mittereguleeritavad hinnad 6,6%.
statistikaamet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing