Rahandusministeerium: inflatsioonimootorid on kütus ja köögiviljad

07. juuni 2001, 11:05

Uueks inflatsioonimootoriks said kütuse- ja köögiviljade hinnad, seisab rahandusministeeriumi kommentaaris tarbijahinnaindeksi kiire kasvu kohta.

Näiteks bensiini 95 hind tõusis Statoili tanklates vahemikus 7.-30.mai 4,6%. Kokku kallinesid mootorikütuse ja õlide hinnad võrreldes eelneva kuuga 3,6%.

Köögiviljade hinnatõus oli osaliselt sesoonne, osaliselt aga mõjutas seda impordi piiramine seoses kartuli-ringmädaniku epideemiaga. Kartul kallines võrreldes eelneva kuuga 6%. Jätkus liha- ja lihatoodete hindade kasv (1,2% võrreldes eelneva kuuga).

Tarbijahindadele avaldavad lähitulevikus mõju vastassuunalised tegurid. Ühest küljest veavad hindu ülespoole jätkuvad epideemiad Euroopas ja kütusehinnad seoses nõudluse suurenemisega suvehooajal. Juulis on oodata tubakatoodete hinnatõusu seoses uute aktsiisimäärade rakendamisega.

Teisest küljest on suvel oodata mõnede toidukaupade (piim, puu- ja köögiviljad) sesoonset odavnemist. Samas langevad juulis hinnad Tallinna ühistranspordis, mis aeglustab tarbijahindade kasvutempot.

Maikuus toimus ootamatult kiire tarbijahindade kasv. Võrreldes eelneva kuuga kallinesid tarbekaubad ja teenused 0,7%, aastane kasv oli 6,9%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing