Digiallkirja kasutamine lükkub aasta lõppu

11. juuni 2001, 07:58

Hoolimata juuni esimesel päeval kukkunud tähtajast ametliku asjaajamise võimaldamisest digitaalallkirjaga, pole veel ühtegi firmat, kes tegeleks allkirjaõigust tõendavate sertifikaatide väljaandmisega, kirjutab Postimees.

Vastavalt eelmise aasta lõpus jõustunud seadusele peavad riiklikud ja kohalikud ametiasutused alates 1. juunist võimaldama asjaajamist digitaalallkirjaga. Seadus näeb ühtlasi ette, et riik ise allkirja koodi kandvate sertifikaatide teenust ei paku ning delegeerib selle erasektorile.

Teede- ja sideministeeriumi ametnike sõnul polnudki seaduse koostamisel mõeldud, et teenust ka kohe 1. juunist reaalselt pakkuma hakatakse. Seadusega on määratud vaid uus asjaajamise kord, mis võimaldab ametlikke dokumente allkirjastada elektrooniliselt, ning korra muutus võimaldab ka pakkujail nüüd oma teenusega lagedale tulla.

Hansa- ja Ühispanga ning Eesti Telefoni ja Eesti Mobiiltelefoni ühisalgatusel loodud ettevõte AS Sertifitseerimiskeskus lubab oma sertifitseerimisteenuse turule tuua uue kooliaasta alguseks. Sertifitseerimiskeskuse juhataja Kalle Tarien lausus, et turuletulek võtab kauem aega, kuna probleemide lahendamisele lähenetakse kompleksselt.

AS IT Süsteemid loodab oma toote turule tuua juulis. Tulevikus näevad nad enda kõrval veel ehk paari pakkujat, kuid massilist sertifitseerimisfirmade buumi pole oodata, kuivõrd tegemist on siiski kuluka tootearendusega.

Ka kasutajate osas pole esialgu sertifitseerijate peale tormijooksu oodata. ASi IT Süsteemid tarkvara arendusjuhi Margus Käosaare sõnul on üksnes inimese unikaalset koodi kandva sertifikaadi aastamaks esialgu tuhande krooni ringis, teist samapalju tuleb välja käia kiipkaardi ja selle lugeja eest. Umbes kolme aasta jooksul peaksid need hinnad aga oluliselt langema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing