Villu Reiljan süüdistas raevukalt valitsust

11. juuni 2001, 07:55

Võimsa häälteenamusega taas opositsioonilise 5300 liikmega Eestimaa Rahvaliidu esimeheks valitud endine keskkonnaminister Villu Reiljan süüdistas laupäevasel kongressil oma kõnes raevukalt Mart Laari valitsust ja Isamaaliidu, Mõõdukate ning Reformierakonna koalitsiooni, kirjutab Postimees.

Ta ei kohkunud tagasi Eesti praeguse valitsuse võrdlemisest bol?evismi ning natsi-Saksamaaga.

?Siit ei puudu enam palju, et Eestigi kohta võiks öelda: Ein Reich, Ein Volk, Ein Führer,? tõmbas Reiljan paralleeli kolmikliidu riigijuhtimise ja Hitleri-Saksamaa vahel. ?Paljud tänase päeva kurja juured ei asu mitte meie noores demokraatias, vaid - nagu nüüd veenduda võime - nõukoguliku bol?evismi põhimõtete küünilises ülevõtmises valitsemismetoodikasse kolmikliidu poolt.?

Reiljan nõudis Laari kabinetilt tagasiastumist, kui neis on veel kübekenegi ausust, ja iseloomustas ministrite tegevust: ?Rahvas söögu edasi kartulikoori, kui valitsejad lõbutsevad Prantsuse shampanja ja Vene kaaviariga.?

Lõuna- või Kagu-Eestis rännates haarab Reiljani tema sõnade kohaselt masendus, nähes lagunenud ja mahajäetud talusid või tootmishooneid. Ta lisas: ?Kohati on tunne, nagu oleks uus küüditamislaine meie maalt üle käinud. /---/ Valitsuse viimase aasta ettevõtmised jätavad aga mulje, nagu istuksidki seal üksnes vurled, kelle suurimaks lõbuks on matse narrida ja õrritada.?

Valitsuse haldusreformikava näol on Reiljani hinnangul tegemist 1950. aastate koopiaga, kui talumajadele pandi jalad alla ja sõidutati need kolhoosikeskustesse. ?Pöörane tsentraliseerimishimu, kogu võimu enda kätte krabamine tundub muutuvat valitsusliidu jaoks juba mingiks paranoiaks.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing