Akadeemikud ründavad NRG-tehingut

13. juuni 2001, 08:09

Eesti Teaduste Akadeemia (TA) akadeemikud koguvad allkirju avalikule kirjale, milles hindavad veel jõustumata NRG-tehingut Eestile äärmiselt kahjulikuks ning põhiseadusevastaseks, kirjutab Postimees.

Pöördumise aluseks on TA energeetikanõukogu selle aasta 25. mai istungi seisukohad. Akadeemikute hinnanguil on seadusvastaselt antud ASile Narva Elektrijaamad Eesti Põlevkivi enamusosalus, mille omandab tühise summa eest NRG Energy. Põlevkiviettevõtte väärtuseks hindavad teadlased koos põlevkiviga ligi 100 miljardit krooni.

Lisaks ei võta välisinvestor akadeemikute hinnangul endale Narva Elektrijaamasid omandades erilisi rahalisi kohustusi ega riski, kasseerides samas ettevõttest ligi pool miljardit krooni aastas, mis läheb Eestist välja.

Teadlased kardavad, et NRG võib müüa juba 2004. aastal mõlemad elektrijaamad suvalisele ostjale. Selleks annab neile võimaluse suurem häälte arv juhatuses.

Akadeemikute sõnul ei vasta ka NRG-le tagatavad pikaajalised toote-, tooraine- ja turugarantiid riigikogu ratifitseeritud Euroopa lepingule.

?Lõppkokkuvõttes on ilmne, et enne 25. augustit 2001 toimuda võiv NRG-tehing on Eesti Vabariigile äärmiselt kahjulik,? seisab akadeemikute kavandatavas pöördumises. ?Ärgem laskem 25. augustit 2001 kujuneda 23. augusti 1939 majanduslikuks analoogiks.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing