Hügieeniseadus likvideerib väikelihatööstused

15. juuni 2001, 08:28

Tuleva aasta jooksul lõpetab hügieeniseadus rohkem kui 200 väikese lihatööstuse tegevuse ning allesjääjate hiigelinvesteeringud karmide hügieeninõuete täitmisse toovad kaasa täislihatoodete paratamatu hinnatõusu, kirjutab Postimees.

Eesti kõigi 253 lihatööstuse vastavusse viimine hügieeniseaduse nõuetega läheks maksma kuni kaks miljardit krooni ning lihaliidu juhi Peeter Grigorjevi kinnitusel tähendab see paraku seda, et Eesti lihatöötlejate arv väheneb kordades.

Hiljemalt ületuleva aasta 1. jaanuariks peavad lihatööstused saama Grigorjevi sõnul veterinaar- ja toiduameti tunnustuse. Selleks ajaks peavad lihatöötlejad vastama kõigile Eestis kehtestatud hügieeniseaduse nõuetele. Need nõuded vastavad omakorda Euroopa Liidu karmidele mängureeglitele.

Hügieeniseaduse kohaselt on tuleva aasta 1. juuli Grigorjevi kinnitusel lihatöötlemisettevõtete jaoks omakorda viimane tärmin kõikvõimalike möönduste taotlemiseks veterinaar- ja toiduametilt.

Grigorjevi hinnangul on vähemalt 20 lihatööstust tuleva aasta lõpuks euronormidele vastavad ning võivad oma tegevust jätkata. Ainuüksi nende investeeringud ulatuksid tema sõnul 500?600 miljoni kroonini.

Väikeste lihatööstuste sulgemine toob endaga kaasa tööpuuduse süvenemise Eesti maapiirkondades. Kui väiketööstused tahavad ellu jääda, siis on nende ainsaks võimaluseks Grigorjevi sõnul spetsialiseeruda näiteks lihalõikusele või loomade tapmisele. ?Mitme asja tegemisel pole mõtet,? lisas ta.

Küll aga peab tarbija paratamatult kinni maksma umbes 500?600 miljoni krooni suuruse investeeringu allesjäävate tööstuste euronõuetesse. ?Lihatoodete hind pole praegu tööstuste reguleerida ? tootjahinna määrab jaekaupmees,? lausus Grigorjev. ?Hinnatõus tuleb siiski kindlasti, aga seda kvaliteetsete täislihatoodete osas. Mis puudutab keeduvorste, siis seal hinnatõus eriti määrav ei ole.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing