Aasta algul voolas Eestist rekordiliselt raha välja

Inno Tähismaa 18. juuni 2001, 14:38

Aasta esimese kolme kuuga voolas Eestist raha välja rohkem kui varem samal ajal viimase 8 aasta jooksul, kuna välismaist kaupa tuleb senisest enam sisse ja pangad viivad osa reserviraha välismaale.

Eesti Panga täna avaldatud esimese kvartali aruande põhjal oli tänavu esimeses kvartalis maksebilanss ehk riigi üldine rahaline seis 2,4 miljardi krooniga miinuses. Viimasel kolmel aastal oli maksebilanss aasta esimesel kolmel kuul samuti miinuses, ent miinus oli kaks korda väiksem. Enne 1998. aastat oli maksebilanss aasta algul plussis.

Kui varem tasakaalustas kaubandusbilansi suurt miinust kapitali- ja finantskonto pluss, siis nüüd seoses eurole üleminekuga on lubatud pankadel hoida 25% reservidest välisvaluutas välismaal ning sellega seoses läks esimese kolme kuuga Eestist välja ligi 5 miljardit krooni.

Eesti Panga maksebilansi allosakonna juhataja Jaanus Kroon ütles, et tegemist on siiski ühekordse raha paigutamisega välismaale ja see number ei tohiks oluliselt suureneda. Varem hoidis kommertspankade reserve täies ulatuses Eesti Pank, makstes väikest intressi. Nüüd on pankadel võimalik hoida 25% reservirahast välismaal kõrge usaldusväärsusega nn eurovõlakirjades ja teenida suuremat intressi.

Eesti Panga seletuse järgi mõjutab miinust kaubandusbilansi puudujäägi kasv, mis kasvatas kaupu, teenuseid ja omanikutulu hõlmava jooksevkonto defitsiidi võrreldes möödunud aasta sama ajaga kahekordseks (-1,5 mld kr). Sellesse miinusesse andis oma osa välisomanike omanikutulu, mida läks välja 1,5 miljardi krooni ulatuses.

Maksebilanssi aitas suuremasse miinusesse kukkumast teenuste bilansi ülejääk, mis kasvas võrreldes möödunud aastaga 20% võrra 1,9 miljardi kroonini. Kaupade väljavedu kasvas võrreldes möödunud aasta sama ajaga 32%. Samapalju kasvas ka import.

Suuremast hädast aitas välja otseinvesteeringute hüppeline kasv Eesti ettevõtetesse. Kui möödunud aasta esimeses kvartalis pandi Eestisse 743 miljoni eest rohke raha kui läks välja, siis tänavu kasvas see number 314% 2,9 miljardi kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing