WTO otsus pingestab USA ja ELi kaubandussuhteid

27. juuni 2001, 12:36

USA ja Euroopa Liidu kaubandusläbirääkijatel algavad pingelised päevad, et ära hoida kahe suure kaubanduspartneri tüli, kui maailma kaubandusorganisatsioon WTO tunnistas USA firmade ekspordisoodustused maailma kaubandusreeglitega vastuolus olevaks, mis annab ELile õiguse rakendada nende vastu sanktsioone 72 miljardi krooni väärtuses.

USA kaubandusläbirääkija Robert Zoellick nimetas niisuguste sanktsioonide rakendamist võrdväärseks ?aatompommi plahvatusega?, kirjutab Briti Financial Times.

Ehkki USA-l on võimalik WTO otsus edasi kaevata, ei usu eksperdid, et uus otsus tuleks talle soodsam. Et WTO ettekirjutusi täita, tuleks USA kongressil taas muuta ekspordifirmade seadust, mis vabastab need ekspordikaupade müügi pealt tulumaksust. Alles mullu tuli kongressil seda 1980. aastatel valminud seadust ELi algatusel ja WTO nõudel juba niigi muuta. Enne seda tuli aga Bill Clintoni administratsioonil teha kõva kuluaaritööd, et parandused läbi läheksid.

Praegune president ja kongress on ELi suhtes palju agressiivsemalt meelestaud. Kui ta parandusi ette ei võta, saab EL õiguse rakendada USA ekspordifirmade vastu sanktsioone.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing