Siilats nõuab kiirlaevade lainetuse piiramist

29. juuni 2001, 13:12

Eesti väkelaevaomanikke esindav autoiärimees ja ühe kallima kaatri omanik Viktor Siilats soovib, et kiirkatamaraanide kaptenid sõidaksid Aegna saarest mööda lainet tekitamata, valides ise selleks sobiliku kiiruse.

Siilats ütles, et ei taotle ohtlikku lainet tekitavate katamaraanide liikluskiiruse piiramist, kuid nende juhid peaksid valima Aegnast möödumisel ise sellise kiiruse, et see ei tekitaks saart laastavat lainetust. Tema hinnangul on praegune olukord ohtlik nii saare keskkonnale kui seal silduvatele väikelaevadele.

'Tulge vaadake, mis teeb laine uue laeva Monikaga kümme minutit pärast katamaraani möödumist, lainetus on nii suur, et keegi võib kergesti vette kukkuda või muul moel viga saada,' rääkis Siilats. Eriti ohtlik on kiirlaevad möödasõit Helsingi suunas, sest siis läheb laevatee saarest lähedalt mööda. Siilatsi sõnul võiks Veeteede Amet kaaluda ka laeateele jõnksu sisse tegemist.

Siilatsi arvutuste kohaselt pikendaks kiiruse mahavõtmine saarest möödumisel laeva teekonda viie kuni kümne minuti võrra. 'Aga kui suurt raha taga ajavad laevafirmad leiavad, et seda on palju siis pangu kamba peale üks lainemurdja püsti,' leidis ta. Lainemurdja maksumus on olenevalt tüüpist 500 000 kuni miljon krooni.

Kõige kättesaadavama vahendina taotleb Siilats Harju maavalitsuselt lainet keelava veeliiklusmärgi paigaldamist. Soomes on sellised märgid end tema sõnul igati õigustanud ja laevnikud võtavad neid tõsiselt. Märgi eirajaid on sel juhul võimalik karistada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing