Euroopa ametnikud: rahvast peab rohkem harima

Inno Tähismaa 03. juuli 2001, 16:07

Austriasse Salzburgi kogunenud Euroopa Liidu ja kandidaatriikide ametnikud tõdesid, et nii ELi liikmesmaade kui kandidaatriikide rahvast peab rohkem teavitama ELi laienemise headest külgedest.

Poliitikud ja ärimehed kogunesid pühapäeval kolmepäevasele nõupidamisele Salzburgi, et arutada ELi laienemist ja Venemaa rolli Euroopas. Kohal olid ka Venemaa ja Ukraina esindajad.

Poliitikud nõustusid, et laienemine aitab tagada rahu, turvatunnet, demokraatiat ja õitsengut üle Euroopa ning aitab tagada stabiilsust Balkanil ning koostööd Venemaaga.

Ühtlasi tõdesid poliitikud, et laienemise peab heaks kiitma laiem avalikkus olukorras, kus iiri rahvas otsustas jätta laienemisel olulise Nizza leppe heaks kiitmata.

?On vaja selgitada, mida laienemine endast kujutab ja panna poliitiline ning kultuurieliit selle eest võitlema,? ütles ELi laienemisvolinik Günter Verheugen. ?Lõhe Euroopa otsustajate ja kodanike vahel järjest suureneb.?

Praegused ELi liikmed kardavad, et laienemine vähendab neile tulevaid toetusi ja suurendab odava tööjõu sissevoolu. Verheugeni sõnul peavad kandidaadid nende hirmude ärahoidmiseks suurendama laienemisega tegelevate ametnike arvu, tugevdama õigussüsteemi ja võitlema korruptsiooni kui ühe peamise vastuvõtmise kriteeriumiga. EL peab omalt poolt üle vaatama põllumajandustoetuste ja piirkondliku abi korraldamise.

Verheugen pani küsimärgi alla Poola võime liituda ELiga esimeses laines. Tema sõnul ei tähenda see, et Poola oleks mahajääja, kuna Poola jõuab järele pärast üldvalimisi sel sügisel. Mure Poola pärast tõusis hiljuti seetõttu, et Poola ei nõustu ELi ettepanekuga hoida oma kodanikud 7 aasta jooksul ELi tööjõuturust eemal. Seetõttu usuvad analüütikud, et Poola liitumine lükkub 2005 või 2006. aastasse.

Poola president Aleksander Kwasniewski ütles, et Poola on valmis leidma kompromisse nii tööjõu vaba liikumise kui ka 18aastase põllumaa müügi keelu osas, et mitte teistest maha jääda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing