Britid kavandavad eestlaste geenipangale konkurenti

Inno Tähismaa 09. juuli 2001, 13:18

Briti teadlased kavandavad maailma suurimat geenipanka ligi 500 000 täiskasvanud isiku DNA-koodiga, mis konkureerib eestlaste vastava projektiga E-Geen.

Britid alustasid projektiga juba kaks aastat tagasi, ent selle venib tulevasse aastasse, sest pole selge, kuidas koguda ja töödelda saadud informatsiooni, edastab Reuters. Kõige olulisemaks peetakse kogutud andmete kaitset ja seda, kui palju jagatakse teavet asjast huvitatud ravimifirmadele.

Briti rahva biomeedilise kogumiloomine läheb maksma 1,2 miljardit krooni ja selle hulka kuuluvad 45-64aastaste vabatahtlike DNA koodid, eluviiside kirjeldused ja meditsiinilised andmed. Saadud andmetega loodetakse leida ravi vähile, südamehaigustele, Alzheimeri ja Parkinsoni tõvele, suhkruhaigusele ja astmale. Projekt peaks hakkama esimesi vilju kandma viie aasta pärast.

Projekti vedaja, Londoni arstliku uurimisasutuse professor Tom Meade ütles, et geenide ja eluviisi omavaheliste seoste tundmaõppimine võib võtta 10 aastat aega.

Briti geeniprojekti peetakse parimaks maailmas, kuna see arvestab etnilise mitmekesisusega. Nii näiteks on Islandi firmal deCODE Genetics ligi 270 000 inimese andmed, ent islandlased on olnud pikka aega isoleeritud. Sama käib eestlaste, uusmeremaalaste ja tongalaste kohta, kes üritavad sama asja järgi teha. Britid seevastu on keltide ja sakside järeltulijad, kes põlvnevad aafriklastest ja hindudest.

Projektile võib saada saatuslikuks asja äriline külg. Projekti alustamiseks kulutatakse rahva raha, ent uuringu tulemusi kasutavad mitmed väikefirmad, kes lõikavad kasumi. Projekti vedajad peavad murdma eetilise vastuolu, kus ühiskond peab nõustuma, et inimgeeni uuringu tulemused lähevad käiku äris. Teisalt pole selge, kui palju mõjutavad haiguste teket geenide kõrval keskkond ja eluviisid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing