Arvo Kuddo: riik ei ole halb peremees

19. juuli 2001, 09:11

Majandusteadlane Arvo Kuddo kirjutab Eesti Päevalehes, et käibetõde riigist kui halvast peremehest ei pruugi paika pidada.

Ühes Maailmapanga uurimuses riigi- ja eraettevõtetest tööstusriikides selguski üllatav tõsiasi, et nii edukaid ettevõtteid kui ka ebaõnnestujaid on mõlemas grupis suhteliselt ühepalju.

Turumajanduslikes riikides ei erine riigiettevõtte vahetu juhtimine millegi poolest eraettevõttest. Seetõttu ei peaks ka tulemustel suuri erinevusi olema.

Siiski on riigi- ja eraettevõtete vahel põhimõttelised erinevused. Eraomanikud riskeerivad oma kapitaliga ning investeeringu eesmärgiks on leida oma varale kindel paigutus ja saada kasumit.

Riigiettevõtteid eristab tihti eraettevõtetest teatud monopoolne seisund või on antud tegevusvaldkonnas investeeringud väga ulatuslikud ja pika tasuvusajaga, nii et erasektor ei pruugi nendest huvituda.

Samas ei pruugi kasum olla ainuke ja tihti ka peamine riigiettevõtte tegevusmotiiv. Lisaks strateegilistele ja poliitilistele aspektidele võivad arvesse tulla ka mitmed tööturupoliitilised, sotsiaalsed, ökoloogilised jm tegurid.

Ilmselt ei saa peremeheta olekus süüdistada abstraktset ja süüdimatut riiki, vaid eelkõige seda poliitikat, mida riik on oma esindajate kaudu ajanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing