Sõnajalad hakkavad Saaremaal tuuleenergiat tootma

20. juuli 2001, 10:18

Vennad Sõnajalad plaanivad püstitada Saaremaale oma suvekodu lähedale kolm 500kilovatist tuulegeneraatorit. Teist samapalju tuleks elektriveskeid Pärnumaale, kirjutab SL Õhtuleht.

'Veksleid ei tahaks välja anda, aga pole välistatud, et aasta lõpuks on generaatorid püsti,' lubab Oleg Sõnajalg.

'See on hetkel üks perspektiivsemaid investeeringuvõimalusi Eestis. Kogu maailm liigub selles suunas. Kui vaadata maailmas väga tõsiseid tegijaid, siis huvilisi ja investoreid on siin päris palju,' kommenteeris Oleg Sõnajalg.

Projekti rahastajad on Sõnajala sõnul olemas. 'Tegu on Eesti investoritega, suure tõenäosusega kasutame mingil määral ka panga abi,' sõnas ta.

Investeeringu suurust Sõnajalg ei ütle, aga Saaremaale tahetakse üles panna tuulepark koguvõimsusega 1,5 megavatti ja Pärnumaal Tõstamaal teist sama palju.

Täna on mõlemad projektid samas arengujärgus. Maatükid on ostetud, firma Estwind Energy OÜ registreerimisel.

'Saaremaa probleem on see, et ta on Eesti elektriliinide suhtes võetuna kõige kaugem punkt ja tehnilised võimalused tuuleenergia rakendamiseks on seal kõige tagasihoidlikumad,' kommenteeris ASi Saarte Elektrivõrgud arenguosakonna juhataja Indrek Sild.

Tuuleressurss on Lääne-Eesti saartel vastupidi, kõige suurem. Kui põhjarannikul võtta kasuteguriks 1, siis Saaremaal on see kasutegur 1,3 või 1,5.

Eestis on alternatiivenergia tootmise turg just avanenud. Eelmisel aastal võeti vastu seadus, mille kohaselt Eesti Energia (EE) on kohustatud alternatiivenergia ära ostma. Kevadel koostas monopoolses seisundis energiafirma liitumistingimused.

'Eesti Energia jaoks on oluline toodetava elektri kvaliteet,' ütleb EE pressiesindaja Kaie Saar. 'Sageli pannakse äriplaanis rõhku väga odavalt saadud seadmetele, mis on kasutatud ja üsna vanad.' EE uued liitumistingimused välistavad madala tootmiskvaliteedi tõttu Taanis või Saksamaal maha monteeritud seadmete kasutamise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing