Eesti diplomaate ähvardab politiseerimine

23. juuli 2001, 09:18

Riigiaparaadi kabinettides käib ettevalmistus välisteenistuse seaduse muutmiseks, et avada roheline tee osa Eesti suursaadikute määramiseks poliitilisest eelistusest lähtuvalt, kirjutab Postimees.

Parlamendi väliskomisjoni liige Sven Mikser (Keskerakond) ütles Postimehele, et komisjoni liikmeteni pole välja töötatavad seadusemuutused kirjalikult veel jõudnud.

?Seepärast mul täpsemad andmeid puuduvad,? sõnas ta. ?Ent probleemi oleme korduvalt arutanud - Eestil on praegu tohutu hulk suursaadikuid, kellest osa pole enam teenistuses, ning eluaegseid suursaadikuid on meil kogunisti rohkem kui mõnel Prantsusmaa- või Itaalia-taolisel riigil.?

Kehtiv välisteenistuse seadus seab karmid reeglid diplomaatiatööle pääsemiseks, mis on viimastel aastatel efektiivselt tõkestanud poliitikute istutamist vabanevatele saadikukohtadele.

Välisminister Toomas Hendrik Ilvese sõnade kohaselt on välisteenistuse depolitiseerimine taasiseseisvumise ajal olnud üheks Eesti välispoliitika edu alustalaks.

Kriitikud peavad samas stagnatsiooniohtlikuks süsteemi, kus ainus tee diplomaatilisele tööle käib välisministeeriumi ametniku karjääri kaudu.

?See on kastisüsteem, tsunftisüsteem, mis pärineb vanast stagnaajast,? arvustas riigikogu väliskomisjoni liige Ignar Fjuk (Reformierakond) praegusesse välisteenistuse seadusesse kirjutatud diplomaatide karjäärisüsteemi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing