Palka makstakse rahas, mitte natuuras

31. juuli 2001, 11:20

Täna tunnistas valitsus kehtetuks määruse palga loonusosa maksmise korrast. Määrus kaotab kehtivuse seoses palgaseaduse muudatusega, mis näeb ette töötasu maksmise ainult rahas.

11. juunil jõustunud palgaseaduse muutmise seadus näeb ette kaotada loonus- ehk naturaalpalk kui töötasu osa. Sotsiaalministri nõuniku Heljo Pikhofi sõnul on seaduse muutuse eesmärk muuta selgemaks palgapoliitika, järgides üldtunnustatud põhimõtet: töötaja peab tehtud töö eest saama tasu rahas, mitte aga natuuras.

Kehtetuks tunnistatav määrus reguleeris palga loonusosa maksmise kokku leppimist, loonusosa rahasse ümberarvutamise ja loonusena maksta lubatud palgaosa suurust. Määruse kohaselt võis palga loonusosa suurus rahasse ümberarvutatult põllumajanduses töötavatel töötajatel moodustada kuni 50 protsenti ja muudel aladel töötajatel kuni 30 protsenti palgast.

Varem võis tööandja maksta töötasust näiteks pool rahas ja pool loonuspalgana. Kui töötajal on õigus oma töö eest saada 100 krooni, saab ta töölepingu järgi 50 krooni rahas ja lisaks 25 kilo kartuleid Ža 2 krooni kilo. Ent töötasu 100 krooni pealt arvatakse maha ka 26% tulumaksu. Maksuamet aga kartulitega ei arvelda. Seega võetakse 26 krooni maha ikka rahast ja inimene saab lõpuks kätte 24 krooni ja 25 kilo kartulit.

Palgaseaduse muutmise seadus ei reguleeri erisoodustuste tegemist töötajaile. Tööandja saab edaspidigi katta näiteks töötaja eluaseme- ja sõiduki kasutamise kulusid, tasuda sideteenuste eest või rahastada sportimisvõimalusi. Erisoodustuste tegemist korrastab hoopis teine, tulumaksuseadus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing