Tasu tervisetõendi eest on ebaseaduslik

31. juuli 2001, 09:12

Perearstid on mitme määruse kehtetuks tunnistamisega juunis kaotanud seadusliku õiguse küsida tuhandetelt juhi- või relvaloa taotlejalt raha tervisetõendi väljastamise eest, kuid õigeaegse teavitamata jätmise tõttu jätkavad ebaseaduslikult oma tegevust, kirjutab Postimees.

Kehtiva õiguse puhastamise eesmärgil tunnistas sotsiaalminister 13. juuni määrusega kehtetuks ravikindlustuse terviseuuringute ja raviteenuste hinnakirja (1997, viimati täiendati 1999), stomatoloogiliste teenuste eest tasumise korra (1994) ning terviseuuringute ja raviteenuste hinnakirja (2000). Enamik erinevates õigusaktides kehtinud hindu võeti kokku valitsuse 8. märtsi 2001. a määruses nr 90.

Sätestades näiteks ambulatoorse vastuvõtu ja koduvisiidi hinnad ning põhimõtte, et uuringud ja osutatud raviteenused vormistatakse raviteenuste arvel, ei räägi määrus sõnagi tasust väljaantava tõendi eest.

Postimehel ei õnnestunud leida õigusakti, mille alusel juhiloa taotlejatelt aastate pikku arstitõendi eest raha sisse kasseeriti. Suur osa tasulisi meditsiiniteenuseid käsitlevaid omaaegseid normatiivakte ei ole Riigi Teatajas avaldatud ega kättesaadavad, mistõttu arstid praktiseerivad tänaseni rahavõtmist rohkem tavaõiguse alusel.
Läbipaistvam oli raha võtmine relvaloa taotlejatelt. Juunini kehtinud terviseuuringute ja raviteenuste hinnakiri andis voli relvaluba ja relvaloa kehtivuse pikendamist taotlevalt inimeselt küsida 300 krooni. Ainsa rahaküsimise võimaluse seoses liikleja tervisekontrolliga sätestas määrus 250 krooni tervisekontrolli eest.

Seda, et arstidel puudub seaduslik õigus autojuhi- ja relvaloa taotlejalt tervisetõendi väljastamise eest raha küsida, kinnitas ka sotsiaalministeeriumi õigusosakonna peajurist Anne-Reet Väljataga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing