Valijameeste kohtade pärast läheb rebimiseks

02. august 2001, 09:17

Erakonnad alustavad linna- ja vallavolikogudes rebimist valijameeste kohtade pärast, et koguda võimalikult rohkem hääli 21. septembril Estonia kontserdisaalis toimuvaks presidendivalimisteks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Suure tõenäosusega ei suuda riigikogu presidenti valida ja uue riigipea väljaselgitamise õigus läheb pärast 28. augustit valimiskogu kätte.

Kui enamikke Eesti linnasid ja valdasid esindab valimiskogus vaid üks kohalik poliitik, siis Tallinn saab välja panna kümme valijameest- ja naist.

?Kindlasti läheb volikogus pingeliseks, sest iga hääl on kallis,? ütles keskfraktsiooni esimees Toivo Tootsen. ?Meie tahame proportsionaalselt valijamehi saada ja ka teiste osapooltega nõu pidada.? Tootseni sõnul lähevad koalitsioonierakonnad ilmselt rohkem kohti püüdma. Keskerakond kontrollib Tallinna 64liikmelises volikogus vähemalt 23 häält.

Reformierakondlasest Tallinna volikogu esimees Rein Voog ütles, et vara on veel valimiskogu liikmete parteilist jaotust ennustada. ?Loodan, et enne valimisi jõutakse kokkulepetele. Aga võimalusi on mitmeid, sest tegu on salajase hääletusega. Teoreetiliselt võib koalitsioon saada kõik 10 kohta,? lausus Voog.

Tartu saab Tallinnasse saata neli valijameest. Volikogusse kuuluv isamaaliitlane Jüri Adams uskus, et nende paikapanek kulgeb rahumeelselt. ?Tartu volikogus läheb valitsuskoalitsioon oma sümpaatiates lõhki. Isamaaliitlased toetavad Tulvistet ja reformierakondlased Savi, kuid me oleme seni kõik omavahelised lahkarvamused suutnud ära lahendada,? sõnas Adams.

Väikevaldade kõrval tuleb ühe valijamehega leppida ka mitmel suuremal linnal. Juuli lõpus üritas Paide opositsioon Reformierakonda võimult tõugata, mida osa linnajuhte pidas võitluseks valijamehe koha pärast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing