Loomade ohverdamise määrus jääb sisutuks

02. august 2001, 09:12

Väidetavalt välismaiste ekspertide nõudel kehtestatud määrus religioosse loomatapu kohta osutub loomaarstide sõnul Eestis sisutuks ja läbimõtlematuks ning näeb maakondlikele veterinaarkeskustele ette mõttetut lisatööd, kirjutab Postimees.

Uus kord näeb ette, et kümme päeva enne iga religioosset loomatapuga seonduvat protseduuri peab kogudus oma plaanist teavitama toidu- ja veterinaarametit, kes siis omakorda saadab kohaliku veterinaarameti kaudu rituaalile volitatud järelevalveametniku: tapmine peab toimuma loomale võimalikult valutult ja kiiresti.

Valitsuses heaks kiidetud määrus looma religioossel eesmärgil tapmise korraldamise ja läbiviimise korrast on põllumajandusministeeriumi sõnul taas eurodirektiividest tulenevaid nõudeid, mis aga asjaosaliste arvates on tegeliku elu mõttetu ülereguleerimine.

Siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au avaldas kentsaka seadusesätte ning määruse üle imestust. Tema sõnul on Eestis religioossel eesmärgil loomi tapvaid kogukondi peaasjalikult kaks - islamiusulised ning juudid.

?Vesteldes juudi koguduse liikmetega selgus, et nemad Eestis looma rituaalset veristamist ei teegi, vaid toovad oma ko??ertoidu sisse,? rääkis Au. ?Siin rituaalse tapmise spetsialiste polegi ja seda eriti ei toimugi, seetõttu jääb mulle arusaamatuks, kellele selline punkt on kirjutatud.?

Eesti islami koguduse juhi Timur Seifulleni sõnul puudutab uus määrus islamiusulisi otseselt, kuid ta oli samuti hämmelduses, miks selliste määruste väljatöötamisele aega kulutatakse: kord aastas peetavalt kombetalitusel ohverdatakse Eestis üksnes paar lammast.

?Mulle tundub, et asjast tahetakse teha mingi jant,? lausus Seifullen.

Seifulleni arvates poleks sellist sätet kindlasti vastu võetud, kui loomade ohverdamise komme eksisteeriks ka kristlastel, sest vajalikku spetsialistide hulka poleks siis kusagilt võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing