Kaubavahetuse kasvutempo aeglustub

06. august 2001, 12:46

Analüütikud prognoosivad kaubavahetuse kasvutempo aeglustumist ja väliskaubanduse defitsiidi mõningast suurenemist.

Kaubavahetuse kogumaht on võrreldes möödunud aasta esimese poolega suurenenud 10-15%. Hansapank Marketsi analüütik Maris Lauri sõnul jäävad senised trendid Eesti väliskaubanduses püsima.

Väliskaubanduse käive kasvas võrreldes möödunud aasta sama perioodiga ligi neljandiku - 57,4 miljardilt kroonilt 71,3 miljardini.

Euroopa majanduskliima jahenemine ei jäta Eesti kaubavahetusele mõju avaldamata. Maris Lauri hinnangul kujunevad Euroopas kõige raskemaks III ja IV kvartal.

'Raskustest aitab üle saada teiste piirkondade, kasvõi Läti osakaalu suurenemine ekspordis,' ütles Lauri.

Investeerimispanga Suprema analüüsi osakonna juhataja Veikko Maripuu märkis, et esimesed jahenemise ilmingud nähtusid impordis, kui maikuus hakkas vähenema nõudlus elektroonikatööstuse komponentide järele.

'Pole märke, et Euroopa majanduse tendentsid pöörduma hakkaksid,' ütles Maripuu.

Aasia osakaalu suurenemist impordis seletab see, et Eesti ettevõtted on hakanud tegelema allhangete otsimisega Aasiast, kus tööjõud on odavam ja hinnatase madalam, nentis Maripuu.

Nii Maris Lauri kui Veikko Maripuu tõdevad, et juuni tulemused olid oodatust paremad. 'Eksport oli parem, kui oleks võinud ennustada,' sõnas Maripuu.

'Poolaasta väliskaubanduse defitsiit jäi samale tasemel, kuigi oodati halvenemist,' nentis Lauri.

Eesti väliskaubanduse käive põhikaubandussüsteemi järgi oli käesoleva aasta juunis esialgsetel andmetel 12 miljardit krooni. Käibest andis eksport 5,3 miljardit krooni (44%) ja import 6,7 miljardit krooni (56%). Kaubavahetuse bilansi puudujääk oli 1,4 miljardit krooni.

Võrreldes 2000. aasta juuniga oli eksport 2001. aasta juunis 18% ja import 14% suurem. Euroopa Liidu riikide osatähtsus impordis oli juunis 52% ja SRÜ riikide osatähtsus 11%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing