Maksukonsultant: uus seadus karistab ausaid maksumaksjaid

07. august 2001, 09:50

ASi IMG Konsultant maksukonsultandi Ranno Tingase hinnangul karistab rahandusministeeriumi ette valmistanud tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu ausalt tulu deklareerivaid suure tuluga isikuid.

Olulisim muudatus eelnõus on füüsilise isiku tulust tehtavatele mahaarvamistele ülempiiri kehtestamine ? 50 000 kr, kuid mitte rohkem kui 50% tulust. Abikaasade ühise deklaratsiooni puhul oleks see ülempiir kokku 100 000, kuid mitte üle 50% nende maksustatavast tulust kokku.

See muudatus on Ranno Tingase sõnul absurdne ja karistab eelkõige neid suure tuluga isikuid, kes ausalt deklareerivad oma tulu ja maksavad sellelt maksud. Näiteks kui isiku aasta maksustatav tulu on 10 miljonit krooni, siis ta tohib eluasemelaenu intresse maha arvata vaid 50 000 krooni nagu ka inimene, kelle aastatulu on 100 000 krooni, ehkki riigile makstava tulumaksu osas on vahe 100 korda.

Eriti valus on see planeeritav muudatus neile, kes on juba laenu võtnud ning arvestanud intresside tulust mahaarvamise võimalusega. Riigi seisukohalt on õige ülempiiri kehtestamine, kuid see peaks olema võrdeline maksustatava tulu suurusega, märgib Tingas. Poolik on tema sõnul rahandusministeeriumi pressiteates toodud väide, et maksusoodustused on samaväärsed isiku toetamisega riigieelarvest. Siiani peeti maksusoodustuste eesmärgiks ka kodumaise säästmise soodustamist.

Veel paar füüsilist isikut puudutavat muudatust:

Eluasemelaenu intressi tohib ehitamisel maha arvata üksnes siis, kui ehitamine toimub vastavalt planeerimis- ja ehitusseadusele (st peab olema ehitusluba, projekt, kõik vajalikud kooskõlastused ning kõik ehitusnormid järgitud ? st vead ehitusprotsessis võivad kaasa tuua maksuriski).

Riigieelarvest makstavad stipendiumid muutuvad maksuvabaks ning ettevõtlusega seotud toetused ja abirahad muutuvad maksustatavateks (v.a. tööturutoetus ettevõtluse alustamiseks).

Eelnõu näeb ette arvukalt teisigi muudatusi. Muudatuste jõustumise ajaks on planeeritud 1. jaanuar 2002.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing