Peeter Olesk: president Toomas Luman tähendaks reetmist

09. august 2001, 10:02

Kaubandus-Tööstuskoja juhi Toomas Lumani valimine Lennart Meri järglaseks presidendi ametis tähendaks, et parteid peavad reetma oma senised kandidaadid, kirjutab tänases Eesti Ekspressis Peeter Olesk.

<pilt#ToomasLuman.jpg#Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman#148#250#0>

Olesk tugineb ühe Riigikogu liikme infole, mille kohaselt keerutatakse kuni 4. raundini, st valimiskogu esimese vooruni, läbi kõik poliitikud ja valimiskogu teises voorus võidab ning saab Eesti Vabariigi kolmandaks presidendiks Toomas Luman.

Sel variandil on Oleski sõnul tugevaks küljeks eeldus, et parteid ei suuda omavahel uues presidendis kokku leppida, ja nõrgaks küljeks veendumus, et seniseid kandidaate reeta tuleb odavam kui kokku leppida.

Olesk kirjutab, et Luman on uue põlvkonna mõistlik, edukas puhver- ja survepoliitik, kes esindab ühtaegu nii eraettevõtlust, valitsusväliseid organisatsioone kui ka riiki. Tema valimine jätaks Riigikogus või Tartus inimesed oma senistele kohtadele ning kõrvaldaks etteheite, et Isamaaliidu kätte koondub võimu justkui liiga palju -­ peaminister juba on ja president on ka samast pärit.

Olesk lõpetab oma artikli arvamusega, et 4. vooruks säästetakse koalitsiooni poolelt kõige rohkem seda kandidaati, keda Riigikogu-voorudes haledalt läbi ei kukutata. Seda on võimalik vältida ka nii, et parlament suudabki presidendi ära valida. Kui see käib Riigikogule üle jõu, on valimiskogus eelis sellel, keda tuntakse rohkem ja keda reedetakse vähem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing