Eestisse naasnud vanurid saavad ravikindlustuse

14. august 2001, 08:22

Hamba parandamisele kulunud 900 krooni pani Argentinast Tartusse naasnud vanahärra hirmuga mõtlema, mida teha siis, kui teda peaks tabama mõni raske, suurt ravikulu nõudev haigus, kirjutab Postimees.

83aastane Karl Kuusk oli eestikeelsest ajalehest lugenud, et Eesti võtab kunagi välja rännanud isikud lahkelt vastu ja vanaduspõlv kujuneb muretuks. Nii küpseski mehel otsus kodumaale naasta. Pärast paari kuud Tartus sai Kuusk aga teada, et tal pole õigust haigekassakaardile ja arstiabi tuleb täielikult endal kinni maksta.

Eestis on ravikindlustusega hõlmatud enamik elanikkonnast, sealhulgas riskirühmad (invaliidid, töötud, lapsed, kinnipidamiskohtades viibijad jt). Ravikindlustust pole aga ette nähtud eakatele inimestele, kes on naasnud Eestisse mõnest välisriigist.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Sigrid Tappo ütles, et kõik lääneriikidest kodumaale pöördunud saavad endise elukohamaa pensioni ja peaksid seetõttu oma majandusasjadega paremini toime tulema kui alaliselt Eestis elanud inimesed.

Ometi on mitmed endised väliseestlased solvunud, et neil pole Eestis ravikindlustust ja nad peavad ise maksma haiglakulud ning ostma ravimeid täishinnaga.

Raviasutustes väliseesti pensionäride avaldatud rahulolematust on kuulda võtnud uue ravikindlustusseaduse eelnõu koostajad. Kui riigikogu seaduse heaks kiidab, annab see välisriigi pensioni saajale võimaluse sõlmida haigekassa kohaliku osakonnaga ravikindlustusleping. Makstes iga kuu ravikindlustusmaksu, on võimalik saada raviteenuseid üldise korra järgi.

Uue seaduse alusel saavad sõlmida haigekassaga ravikindlustuslepingu kodumaale tagasi pöördunud isikud, kes saavad mõne teise riigi pensioni. Kindlustusmaks ei sõltu pensionäri vanusest ega tervislikust seisundist ning raviteenuste kasutamisel on nad võrdsustatud seaduse alusel kindlustatud isikutega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing