President Lennart Meri kruvis ennast Helsingis ajalukku

14. august 2001, 08:30

Eesti taasiseseisvumise kümnendat aastapäeva tähistavad sündmused said eile avalöögi, kui president Lennart Meri kinnitas Helsingis Mariankatu 8b maja seinale mälestustahvli soomekeelse tekstiga ?Siin töötas Eesti Vabariigi välisminister Lennart Meri 19.-23.8.1991?, kirjutab Postimees.

Maja teisel korrusel asuva Tuglase seltsi ruumides pidas juhuslikult välismaal viibinud tollane välisminister Eesti iseseisvumise hetkedel peakorterit. Kümne aasta eest Helsingis esitas Meri välisriikide saatkondadele palved taasiseseisvumist tunnustada.

Enne mälestustahvli kinnitamist esines president Meri Helsingi ülikooli suures aulas toimunud seminaril ?Eesti 1991-2001?, mille korraldasid Soomes eesti kultuuri tutvustav Tuglase selts ja Soome välispoliitika asjatundjaid koondav Paasikivi selts. Soome president Tarja Halonen saatis seminaril osalejatele tervitustelegrammi.

Oma kõnes soovis president Meri enam lähendada Eesti ja Soome koostööd. ?Võin ette kujutada, et Eesti ja Soome vaheline koostöö on tulevikus palju laiem, kui see tavaliselt Euroopa Liidu liikmesriikide puhul kombeks on,? ütles Meri.

Näiteks soovitas ta integreerida Eesti ja Soome keskkonnaministeeriumid. ?See oleks kaunis kummardus meie ühisele Soome lahele,? tõdes president.

Rohkem kui tuhandepealine soome publik uuris presidendilt ka soosikut järgmise presidendi kohale. ?Ma võiksin küll ennustada, aga ennustaja roll ei kuulu presidendi rollide hulka,? tõdes ta. ?Igatahes saab tulevasest presidendist parem president, kui oli eelmine, see on aja nõue ja see on Euroopa Liidu nõue,? ütles president Meri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing