Maksumaksjate liit protesteerib töötuskindlustuse seaduse vastu

21. august 2001, 09:57

Uuest aastast kehtima hakkava töötuskindlustuse seadusega on loodud olukord, kus väikeettevõtted hakkavad sisuliselt toetama suurettevõtete tegevust, teatab Maksumaksjate liit.

Liit juhib tähelepanu sellele, et väikeettevõte on Eestis äriühingute tasandil kõige levinum ettevõtlusvorm. Ettevõtluse koormamine selle algtasandil ilma mingit soodustust vastu andmata annab signaali väikeettevõtluse ebasoosingust.

Töötuskindlustuse maksed jagunevad kaheks: töötaja ja tööandja poolt tasutavad. Üheks töötuskindlustuse väljamakse liigiks on hüvitised töölepingute kollektiivse ülesütlemise korral. Hüvitise saab küll töötaja, kuid ettevõtte jaoks saab määravaks see, et kollektiivkoondamise korral on tal õigus arvata töötajatele Töötukassast makstud hüvitis ettevõtte poolt tasutavast koondamistasust maha. Seega vähenevad koondamiskulud ettevõtte jaoks.

Töötuskindlustuse seaduse järgi peab kuni 19 töötajaga ettevõte sellise hüvitise saamiseks koondama vähemalt 5 töötajat. Enam kui 300 töötajaga ettevõttel piisab aga 30 töötaja koondamisest. Sellest nähtub, et kuni 10 töötajaga ettevõtte puhul ei saa kunagi kollektiivkoondamise hüvitis rakenduda, kui just ei koondata rohkem kui pooled töökohad. 5 töötajaga ettevõte peaks koondama kõik töökohad.

Lisaks väljendub suurettevõtete soodustamine selles, et kui näiteks 19 töötajaga ettevõtte puhul on hüvitise rakendumiseks vajalik vähemalt 25 protsendi töötajate koondamine, siis näiteks 500 töötajaga ettevõtte puhul on sama näitaja 6 protsenti.

Maksumaksjate liidi hinnangul on murettekitav, et ettevõtjaid koheldakse ebavõrdselt nende suuruse tõttu rahaliste kohustuste kehtestamisel ning avaldab lootust, et suurettevõtete roll erakondade spondeerimisel ei saa aluseks edasistele
ebavõrdsust tekitavatele seadusesätetele. Elanikkonna laiapõhjalise tööhõive
saab tagada eelkõige inimesi väikeettevõtlusele julgustades, mitte lootusi
suurettevõtete investeeringutele pannes. lisab liidu esindaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing