Sauga hädas kalahaisuga

22. august 2001, 08:47

Sauga valla firma Pomes Feeds ASi kalajahutehas ja sealt leviv hingemattev lehk on seadnud vallavalitsuse, keskkonnakaitsjad, kohalikud elanikud ja firma juhid ületamatu probleemi ette, kirjutab Pärnu Postimees.

Ühelt poolt on kõik asjaosalised, kaasa arvatud Pomes Feedsi juhatuse liige Priit Udras, ühel meelel, et ligikaudu kilomeetri raadiuses lehka levitav kalajahutehas ei sobi inimasula lähedale ja midagi oleks vaja ette võtta.

Teiselt poolt pole keegi suutnud leida ühtki seadusesätet, mida Pomes Feeds oleks rikkunud ja mis annaks alust nõuda tehase sulgemist või sobivamasse kohta üleviimist.

?Lihtsalt sulgemine ei tule kõne alla,? tõdeb Sauga vallavanem Vello Tiidermann. ?Pomes Feedsil on tegevusluba, ettevõte asub tootmismaal, loomasööda tootmine on firma põhikirjaline tegevusala, hais tervist ei kahjusta. Mitte kusagilt pole kinni hakata.?

Vallavalitsus oleks võinud jätta Pomes Feedsile tegutsemisloa välja andmata, kuid Tiidermanni jutu järgi ei osanud tollal keegi praegust probleemi ette näha ja keeldumiseks polnud põhjust.

Firma taotles luba loomasööda tootmiseks, hoidmiseks ja müügiks. Et kalajäätmetest toodetav kalajahu on loomasööda üks komponent, siis juriidiliselt võttes ei ole Pomes Feeds talle antud piiridest üle astunud.

Tiidermanni kinnitust mööda ei teadnud vallavalitsus kalajahutootmist kahtlustada ja firma tegelik toodang selgus alles siis, kui Sauga alevikus hakkas levima kohutav lehk.

Pärnumaa keskkonnateenistuse juhataja Toomas Padjus ütles, et Pomes Feedsi vastu on väga raske midagi ette võtta, sest hais ei kahjusta tervist ega reosta saastemäära hindamisel aluseks olevate normatiivide järgi keskkonda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing