Terk: Eestist võib saada Skandinaavia perifeeria

23. august 2001, 08:14

Viis aastat tagasi prognoosis tuleviku-uuringute instituut Eesti majandusele kolme erinevat tulevikku - praegu domineerib kolmest võimalusest Eesti kui Skandinaavia perifeeria stsenaarium, kirjutab Postimees.

Instituudi väljapakutud suure slam?i ehk kõikide võimaluste õnnestumise stsenaarium viiks Eesti 2010. aastaks innovatiivsete infotehnoloogiariikide sekka, ülevedaja stsenaarium muudaks aga Eesti sõltuvaks Venemaast ja selle kaupade veost läbi siinsete sadamate.

Kolmas stsenaarium, juba nimetatud Lõuna-Soome ehk Skandinaavia perifeeria staatus tundus aga tuleviku-uuringute instituudi direktori Erik Tergi hinnangul juba 1996. aastal ekspertidele kõige tõenäolisem.

Aasta 2001 on Tergi kinnitusel siiski kolme stsenaariumi omalaadne segu. ?Aga tervikuna on Skandinaavia perifeeria enim realiseerunud. See võimalus meid ei rahulda,? lisas ta.

?Küsimus on pigem selles, kui palju on praegu toimivas Skandinaavia perifeeria stsenaariumis kõikide võimaluste õnnestumisi,? ütles Terk.

Skandinaaviast sõltuva tagahoovi staatus ei saa Tergi arvates tagada Eestile pikaajalist ja kiiret majanduskasvu, samuti tekib probleeme tööhõivega.

Tergi sõnul on igal stsenaariumil head ja halvad küljed - Skandinaavia on olnud perifeerse Eesti arengule tubliks mootoriks. Teisalt on aga Eesti majandus jäetud Skandinaavia ettevõtete huvisfääri, kuhu britid, ameeriklased või sakslased eriti ei trügi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing